Więcej płatnych miejsc parkingowych w Sopocie

  Więcej płatnych miejsc parkingowych w Sopocie

  Piotr Weltrowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zwiększenie strefy płatnego parkowania to zdaniem sopockich urzędników najlepszy sposób na zniwelowanie w mieście problemu braku miejsc parkingowych. Gotowy jest już projekt uchwały w tej sprawie. W piątek będzie on przedmiotem dyskusji sopockich radnych.
  Obecnie, przez cały rok, płacić trzeba, chcąc zostawić swoje auto niemal w całym centrum kurortu. Dodatkowo, w południowej części pasa nadmorskiego, za parkowanie płacić trzeba w sezonie, czyli od 15 czerwca do 31 sierpnia. Zgodnie z nową uchwałą w tej sprawie, obie te strefy zostać mają powiększone.

  Przez cały rok parkowanie będzie płatne także przy ul. Mokwy oraz na znajdujących się bliżej centrum odcinkach ulic Haffnera i Majkowskiego. W sezonie zaś opłaty będą pobierane także za pozostawienie auta na niemal całej długości północnej części pasa nadmorskiego, czyli m.in. na ulicach Powstańców Warszawy, Helskiej, Goyki i Budzysza.

  - Zmiany dotyczyć będą tylko strefy płatnego parkowania - mówi Ewa Kozłowska z Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska w sopockim magistracie. - Kwoty pobierane za parkowanie pozostaną niezmienione.

  Tak jak dziś, za godzinę postoju zapłacimy więc 2 zł, za 2 godz. 2,40 zł, a za 3 godz. 2,80 zł. Pozostawiając samochód na mniej niż 15 minut, zapłacić będziemy musieli 50 gr. Z planowanych zmian zadowoleni są mieszkańcy objętych nimi ulic, gdyż otrzymają oni karty umożliwiające im parkowanie za darmo.

  Mniej entuzjastycznie reagują turyści i mieszkańcy innych części Trójmiasta. - Zamiast rozszerzać strefę płatnego parkowania, miasto powinno raczej pomyśleć o nowych parkingach - mówi Tomasz Sadowski z Gdyni.


  Mieszkańcy skorzystają


  Rozmowa z Magdaleną Jachim, rzecznikiem UM Sopot

  Co skłoniło władze miasta do przygotowania projektu uchwały w sprawie zwiększenia strefy płatnego parkowania?
  Pomysł w dużej mierze wynika z postulatów sopocian, mieszkających w bezpośrednim sąsiedztwie morza. Często nie mogą oni znaleźć miejsc parkingowych przy swoich posesjach. Płatne parkowanie wymusza większą rotację, dzięki temu powinno być im zdecydowanie łatwiej.

  Czyli mieszkańcy parkować będą za darmo?
  Wystarczy zgłosić się do Straży Miejskiej, wykazać, że jest się zameldowanym w danej strefie i posiada się samochód. Na każde auto przyznana będzie bezpłatna karta abonamentowa.

  Kiedy strefy zostaną rozszerzone?
  Najpierw uchwałę przyjąć muszą radni, później ogłoszona musi zostać w Dzienniku Urzędowym. Prawdopodobnie więc strefa sezonowa rozszerzona będzie od przyszłego roku, zaś całoroczna jeszcze w tym.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo