MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Widowiskowe wyścigi wioślarzy na Zatoce Gdańskiej. 22 reprezentacje ścigały się w mistrzostwach Europy

Rafał Rusiecki
Rafał Rusiecki
Mistrzostwa Europy we wioślarstwie morskim rozgrywane w Gdańsku Brzeźnie (23.06.2024)
Mistrzostwa Europy we wioślarstwie morskim rozgrywane w Gdańsku Brzeźnie (23.06.2024) Jakub Steinborn
Od 4 do 6 km liczyły dystanse, na których swoją wytrzymałością popisywali się wioślarze na Zatoce Gdańskiej. Podczas rozegranych w Brzeźnie mistrzostwach Europy sportowcy z 22 drużyn narodowych sprawdzali się w formułach coastal championships oraz beach sprint championships. To stosunkowo młoda, ale bardzo widowiskowa i szybko rozwijająca się dyscyplina sportu.

Mistrzostwa Europy w wioślarstwie morskim Gdańsk 2024

- Będziemy robić wszystko, żeby ten typ wioślarstwa był bardziej popularny. Wioślarstwo morskie ze względu na rodzaj łodzi, na jakich pływają wioślarze, że jest trochę bardziej dostępne dla zwykłego mieszkańca. Łódź jest szeroka, bezpieczna, nie tak wywrotna jak łódź typowo wioślarska do ścigania się na klasycznym dystansie - mówi Adam Korol, dyrektor biura prezydenta ds. sportu w gdańskim magistracie, a także prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.

Mistrzostwa Europy w wioślarstwie morskim były okazją do zapoznania się z nowymi konkurencjami, które wymagają niesamowitego przygotowania fizycznego. O ile w tradycyjnej formie płynie się na względnie małej fali słodkowodnego zbiornika wodnego na odcinku 2 km, o tyle w tym przypadku fala uzależniona jest od ruchów morza, a do pokonania są 4 lub 6 km. Beach sprint od 2028 roku będzie konkurencją olimpijską, co już przyciąga wielu sportowców marzących o medalach na igrzyskach.

Wyścigi w takich warunkach mogą trwać po 26-27 minut. A i tak udaje się to najlepiej przygotowanym osadom. W Gdańsku kibice mogli oglądać zmagania jedynkarzy, dwójek oraz czwórek ze sternikiem.

Wyniki mistrzostw Europy w wioślarstwie morskim 2024

Polskie osady miały okazję sprawdzić się w doborowym gronie. Brązowy medal wywalczyła czwórka podwójna ze sternikiem kobiet reprezentująca Stowarzyszenie Olimpijskie Wygrywamy. Agnieszka Kobus-Zawojska, Susan Doyle, Marta Wieliczko, Barbara Streng i Peter Doyle uzyskali czas 28.55,10. Zwyciężyła osada z Holandii (28.26,43) przed Irlandią (28.42,67).

Czwartej miejsce zajął Maciej Zawojski z czasem 30.26,44. Polaka wyprzedzili Szwedzi Dennis Gustavsson (29.19,99) i Eskil Borgh (29.49,31) oraz Włoch Gabriele Loconsole (29.32,52), który zajął drugie miejsce.

Mieszana dwójka podwójna Piotr Bagniak i Marta Pluta (MCMix2x) zajęli ósme miejsce w finale z rezultatem 30.15,42. Złoto wywalczyli Francuzi (28.27,59), srebro Finowie (28.35,38), a brąz Szwedzi (28.40,64). Siódme miejsce przypadło natomiast osadzie ze Stowarzyszenia Olimpijskiego Wygrywamy - Maciej Zawojski i Agnieszka Kobus-Zawojska uzyskali czas 19.14,63.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki