Żeglarze z Pomorza z medalami na Kieler Woche. Ze złotem kończy załoga Ewa Lewandowska i Krzysztof Królik z AZS AWFiS Gdańsk, ChKŻ Chojnice

OPRAC.:
Piotr Niemkiewicz
Osiem medali, w tym cztery złote zdobyli polscy żeglarze w regatach Kieler Woche. Po złoto sięgnęła załoga Ewa Lewandowska i Krzysztof Królik z AZS AWFiS Gdańsk, ChKŻ Chojnice w klasie 29er. Tytus Butowski i Borys Podumis (AZS AWFiS Gdańsk, klasa 49er) w świetnym stylu sięgnęli po sebro. A to nie koniec sukcesów żeglarzy z Pomorza.

Worek medali Polaków w słynnych regatach Kieler Woche

Podczas Kieler Woche rywalizują żeglarze klas olimpijskich, nieolimpijskich, amatorskich, odbywają się wyścigi jachtów pełnomorskich, a także pokazy dużych żaglowców. W edycji 2024 jako pierwsi zaprezentowali się żeglarze w klasach olimpijskich oraz w klasach przygotowawczych.

Złoty medal żeglarzy z Gdańska i Chojnic

Najwięcej medali w Kilonii zdobyto w klasie 29er, która rozgrywała tutaj Puchar Europy.

- To łódka, która przygotowuje żeglarzy do pływania na olimpijskich klasach 49er i 49erFX - tłumaczy Jakub Jakubowski z Polskiego Związku Żeglarskiego.

Bezdyskusyjne zwycięstwo odniosła załoga Ewa Lewandowska i Krzysztof Królik (AZS AWFiS Gdańsk / ChKŻ Chojnice). Ewa i Krzysztof wygrali sześć z jedenastu wyścigów i uplasowali się na 1 miejscu wśród załóg mieszanych, a przy okazji wygrali też klasyfikację generalną.

W klasyfikacji załóg kobiecych złoty medal wywalczyły Alicja Tutkowska i Alicja Dampc (YKP Gdynia / ChKŻ Chojnice), srebro zaś zawisło na szyjach Antoniny Puchowskiej i Marianny Gębickiej. Wśród załóg męskich srebrne medale wypływali Bartosz Żmudziński i August Sobczak (Chojnicki Klub Żeglarski), którzy jednocześnie zdobyli złoto w kategorii U-17.

Gdańszczanie ze świetny finiszem w klasie 49er

Z bardzo dobrej strony pokazali się też polscy żeglarze w klasie 49er. Tytus Butowski i Borys Podumis (AZS AWFiS Gdańsk) do ostatniego podwójnie punktowanego wyścigu medalowego przystępowali z trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej.

- Wyścig ten młodzi Polacy wygrali w pięknym stylu i w nagrodę stanęli na drugim stopniu podium! - komentuje akub Jakubowski. - Taki sam sukces, tyle że w olimpijskiej klasie 470 osiągnęli Zofia Korsak i Mikołaj Bazyli, MKS Dwójka Warszawa / KSW Baltic Dziwnów.

Bardzo dobre występy zanotowali też inni polscy żeglarze. W klasie 470 trzy inne nasze załogi uplasowały się w czołowej dziesiątce:

• na 4 miejscu sklasyfikowani zostali Kacper Paszek i Iga Wielczyk (AZS AWFiS Gdańsk / SSW MOS Iława),
  • miejsce 5 zajęli Agnieszka Pawłowska i Bartłomiej Szlija (ChKŻ Chojnice / UKŻ Lamelka Kartuzy),
  • zaś na 7 pozycji uplasowali się Rafał Pogorzelski i Julia Oleksiuk (MKS Dwójka Warszawa).

W olimpijskiej klasie ILCA 6 od początku świetnie żeglowała Agata Barwińska (SSW MOS Iława / PGE Sailing Team Poland). Polka, która przygotowuje się do startu w igrzyskach olimpijskich, objęła prowadzenie drugiego dnia regat. W kolejnych żeglowała równo i z przodu stawki, wygrała trzy z dziewięciu wyścigów i pewnie sięgnęła po złoty medal.

W olimpijskiej klasie 49er niewiele do medalu zabrakło załodze Adam Głogowski i Maciej Krusiec. Reprezentanci Nauticusa YC Olsztyn ostatecznie skończyli zawody na 5 miejscu.

W klasie 420 na 8 miejscu w klasyfikacji generalnej uplasowała się załoga Nauticus YC Olsztyn - Mikołaj Głąb i Mateusz Budzisz. W Pucharze Europy w klasie 29er na 9 miejscu regaty ukończyła załoga Szymon Kolka i Mateusz Gąsiorowski (YKP Gdynia).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Kieler Woche. Dlaczego niemieckie regaty są tak słynne?

Kieler Woche, czyli Tydzień Kiloński to jedna z najstarszych i największych imprez żeglarskich w Europie, której początki sięgają końca XIX wieku. Żeglarski festiwal gromadzi każdego roku kilka tysięcy żeglarzy oraz miliony turystów.

Szczegółowe wyniki Kieler Woche 2024 znajdziesz w żeglarskim serwisie.