Wichura zrywała dachy

  Wichura zrywała dachy

  Hubert Bierndgarski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  - To była chwila, dziesięć, może piętnaście sekund. W środku nocy usłyszeliśmy wielki huk. Kiedy wyszłam na podwórko, zobaczyłam, że budynek gospodarczy nie ma dachu, a stodoła jest całkowicie zawalona - mówi Anna Choma z Izbicy koło Słupska, której dom został uszkodzony w wyniku silnej wichury.
  - Na ziemi leżały części pokrycia dachowego z naszego domu. Do dzisiaj nie wiem, czy była to trąba powietrzna, piorun, czy może jedynie silny podmuch wiatru - dodaje.

  Straty szacowane są na kilkaset tysięcy złotych. Na szczęście całość była ubezpieczona.
  Anna Choma jest pewna, że tej nocy w okolicy szalała burza i wiał silny wiatr. Kiedy kładła się koło północy spać, widziała na niebie pioruny. Nie sądziła jednak, że zmienna pogoda może wyrządzić takie szkody.

  - Trąba powietrzna zostawia po sobie jakiś tor, od pioruna zapewne zapaliłyby się drewniane elementy budynków. A tutaj po prostu niewidzialna siła przerzuciła dach budynku i zniszczyła stodołę. Dobrze, że nikomu nic się nie stało i że w tym czasie byliśmy z rodzicami w domu.
  Zaskoczona jest również rodzina państwa Chomów, która mieszka niedaleko Izbicy.

  - To dla mnie szok. Jeszcze parę dni wcześniej byłam tutaj i podwórko wyglądało całkowicie inaczej. Od lat mieszkam w okolicy i nigdy nie spotkałam się z takim zjawiskiem - dodaje Elżbieta Augustyniak.

  Strażacy, którzy przybyli na miejsce, prowizorycznie zabezpieczyli dach na budynku mieszkalnym. Na szczęście w poniedziałek od samego rana do pracy wzięli się robotnicy z Urzędu Gminy w Główczycach, którzy pomogli w uzupełnieniu dachówek.

  - Zabezpieczamy doraźnie dach na budynku mieszkalnym - mówi Czesław Kosiak, wójt gminy Główczyce. - Z dalszą pomocą poczekamy do konkretnych oględzin miejsca wypadku.
  Pracownicy, którzy uzupełniają dachówki, twierdzą jednak, że uszkodzenia są bardzo poważne.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo