Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wędrówka to rzecz miła, ale też niebezpieczna

Alicja Zielińska
Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem pieszych jest  wtargnięcie przed nadjeżdżające auto
Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem pieszych jest wtargnięcie przed nadjeżdżające auto Archiwum
Lato to okres szczególny pod względem wypraw pieszych - rodzinnych wycieczek, pielgrzymek. Z roku na rok na drogach coraz częściej do-chodzi do wypadków zarówno z udziałem pieszych, jak i z winy pieszych. Jak podają policyjne statystyki, średnio w roku dochodzi do ponad 6 tys. wypadków drogowych spowodowanych przez pieszych, a ponad tysiąc osób w ich wyniku ponosi śmierć.

Wybierając się zatem na pieszą wycieczkę, należy przypomnieć sobie i dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego zachowania na drodze. Dorośli powinni też zdać sobie sprawę, że zachowania dzieci, także na drodze, nie można przewidzieć. Uczulajmy również najmłodszych na prawidłowe przechodzenie przez jezdnię.

Najczęstszymi przyczynami zdarzeń z udziałem pieszych jest właśnie ich wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadącym samochodem, przekraczanie jezdni w niedozwolonych miejscach, nagłe wejście na jezdnię zza samochodu czy chodzenie nieprawidłową stroną drogi. Warto pamiętać, że pieszy obowiązany jest korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy ich brak - z pobocza, a gdy brak jest również pobocza, może korzystać z jezdni. Ważne przy tym jest, by się poruszać jak najbliżej jej krawędzi i koniecznie lewą stroną!

O czym pieszy powinien pamiętać

Z Anną Wałendzis, komisarz z kartuskiej drogówki, rozmawia Alicja Zielińska

Na co powinniśmy zwrócić uwagę jako piesi?

Musimy pamiętać, że jeśli idziemy jezdnią, to koniecznie jej lewą stroną. Najczęstszym błędem pieszego jest nieprawidłowe poruszanie się. Powinniśmy iść tak, by widzieć każdy pojazd, jaki się do nas zbliża. Zarówno dzieci, jak i dorośli mylą też pojęcia "widzieć" i "być widocznym". Uważają bowiem, że jeśli widzą samochód lub je-go światła, to i kierowca ich zauważył. Nic bardziej błędnego! Nocą jesteśmy niewidoczni, zlewamy się z otoczeniem, dlatego ważne są odblaski. Błędem, jaki popełniają głównie mamy, jest prowadzenie dziecka za rękę od strony środka jezdni, a nie krawędzi, albo puszczanie dziecka na przejście dla pieszych przed siebie. Musimy też pamiętać, że pozostawienie na drodze dziecka do lat siedmiu bez opieki może skutkować karą, a gdy dojdzie do wypadku z jego udziałem, opiekunowie mogą odpowiadać jak za przestępstwo.

Statystyki są okrutne...

Niestety, wypadki z udziałem i z winy pieszych to ponad 40 procent ogółu wypadków, a ich ofiarami są głównie osoby starsze i dzieci. Pieszy jest jedynym niechronionym użytkownikiem drogi. Kierowcę auta chroni pojazd, kierujący jednośladami mają kaski. Pieszego nie chroni nic i to on ponosi najcięższe skutki wypadków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki