Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We wtorek startuje Port Literacki w Gdańsku, od czwartku Literacki Sopot

Tomasz Rozwadowski
Vanni Bianconi, poeta nominowany do Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności, będzie gościem Portu Literackiego
Vanni Bianconi, poeta nominowany do Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności, będzie gościem Portu Literackiego mat. prasowe
W tym tygodniu w Trójmieście odbędą się dwie duże imprezy literackie. We wtorek, 18 sierpnia 2015 r. w Gdańsku rozpoczyna się Port Literacki, a w czwartek zainaugurowany zostanie Literacki Sopot.

Lato nie jest jedynie porą festiwali muzycznych. W najbliższych dniach w Trójmieście na dwóch dużych, parodniowych imprezach spotkają się czytelnicy, autorzy i inni przedstawiciele branży

Wokół wiersza
Port Literacki jest festiwalem wrocławskim, który od pewnego czasu ma swoje edycje także w innych miastach Polski. W Gdańsku będzie gościł w dniach 18-20 sierpnia 2015 r. Nad Motławą partnerami Portu Literackiego są Instytut Kultury Miejskiej oraz Festiwal Europejski Poeta Wolności, więc właśnie przed siedzibą IKM, na ul. Długi Targ, stanie miasteczko literackie, w którym czytelnicy mogą liczyć m.in. na premierowe książki, spotkania z polskimi i szwajcarskimi autorami, wydarzenia dla dzieci, projekcje filmów, wystawy, konkursy i dużą dawkę muzyki.

Specjalnymi gośćmi Portu w Gdańsku będą Vanni Bianconi (poeta nominowany do Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności w 2016) i Yari Bernasconi. W rozmowie weźmie udział również Justyna Hanna Orzeł - jedna z redaktorek antologii "Szyby są cienkie", w której znajdują się wiersze obu poetów. Spotkanie zaplanowane na jutro o godzinie 18 poprowadzi Tadeusz Dąbrowski.

Bezpośrednio po tym spotkaniu, o godz. 19.30, pojawią się trzy indywidualności we współczesnej poezji polskiej: Justyna Bargielska, Roman Honet i Łukasz Jarosz. Autorzy zaprezentują zbiory wydane z okazji dwudziestolecia Portu Literackiego: "Nudelman" oraz "świat był mój", a Łukasz Jarosz przeczyta przedpremierowo wiersze z tomu "Kardonia i Faber", który jesienią ukaże się nakładem Biura Literackiego.

Dziś zakończy się na "portowej" scenie w pobliżu gdańskiego Neptuna konkurs jednego wiersza. Nagrodzeni zostaną ogłoszeni dzisiaj, a na laureatów czekają atrakcyjne nagrody - zdobywca pierwszego miejsca zostanie zaproszony na weekend do SPA. To tylko część bogatego programu, pełne informacje pod adresem: www.portliteracki.pl.

Czesi i inni
Zaplanowany na dni 20-23 sierpnia Literacki Sopot odbędzie się po raz czwarty. Co roku festiwal ma swój dominujący temat - tym razem będzie nim współczesna literatura czeska. Do kurortu przyjadą jej najważniejsi przedstawiciele: Radka Denemarková, Petra Hůlová, Jan Novák i Jaroslav Rudiš.

Spotkania autorskie, targi książki, warsztaty dla rodzin z dziećmi oraz seniorów, debaty ideowe, premiera antologii ze scenariuszami słuchowisk dla dzieci, pokazy filmowe, spacery literackie, czytania dramatu, spektakl teatralny, wystawa fotografii, koncert zespołu Kafka Band. Tak w dużym skrócie prezentuje się tegoroczny program festiwalu.

Poza blokiem poświęconym literaturze czeskiej organizatorzy zapraszają również na spotkania z pisarzami polskimi. I tak gośćmi Michała Nogasia na Kulturalnej Plaży Trójki będą: Ewelina Karpacz-Oboładze, Angelika Kuźniak, Anna Janko, Filip Springer i Mariusz Urbanek. W ramach spotkań z książką historyczną gościć będą: Błażeja Brzostka, Małgorzatę Szejnert i Piotra Osękę. Sopot odwiedzą też tegoroczni nominowani do Nagrody Nike: Wioletta Grzegorzewska, Piotr Nestorowicz i Magdalena Tulli oraz tegoroczny laureat Nagrody Literackiej im. Ryszarda Kapuścińskiego Michał Olszewski. Dużym wydarzeniem będzie piątkowe spotkanie z Hanną Krall, Wojciechem Tochmanem i Mariuszem Szczygłem w związku z premierą książki "Krall".

Ważny i szczególny aspekt tegorocznej edycji stanowi scenariusz jako gatunek literacki. Miłośnicy czeskiej kinematografii będą mieli okazję spotkać się z Petrem Zelenką oraz Jiřim Menzlem, laureatem Oscara za filmową adaptację "Pociągów pod specjalnym nadzorem" Bohumila Hrabala. Podczas Literackiego Sopotu polską premierę, w formie czytania, będzie miał najnowszy dramat Zelenki "Job interviews".

23 sierpnia premierę będzie miała publikacja będąca wynikiem konkursu na oryginalny scenariusz słuchowiska dla dzieci : "Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki", organizowanego przez Literacki Sopot we współpracy z Miejskim Teatrem Miniatura i Teatrem Polskiego Radia. Przy okazji premiery odbędzie się spotkanie z autorami nagrodzonych scenariuszy: Jolantą Patyną i Grzegorzem Kasdepke. Spotkanie poprowadzi Magdalena Grzebałkowska.

Informacje pod adresem:www.literackisopot.pl.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki