MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja emerytur i rent 2021. Jakich podwyżek możemy się spodziewać od 1 marca? Co z trzynastkami i czternastkami? [28.09.2020]

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Waloryzacja emerytur i rent 2021. Jakich podwyżek możemy się spodziewać?
Waloryzacja emerytur i rent 2021. Jakich podwyżek możemy się spodziewać? Pixabay
WALORYZACJA EMERYTUR I RENT W 2021 ROKU. Emerytura i renta w 2021 roku wzrośnie tradycyjnie - od 1 marca. Ze względu na obecną sytuację gospodarczą coraz częściej w wątpliwość podaje się przeprowadzenie waloryzacji na poziomie powyżej 3 proc. Warto jednak wspomnieć, że w 2021 roku dla osób pobierających świadczenia emerytalno-rentowe istotne będą trzy miesiące - marzec, maj i listopad. Dlaczego? Tego dowiecie się w naszym materiale! Co nas czeka w 2021 roku? Ile wyniesie emerytura po podwyżkach w przyszłym roku? Czy emeryci i renciści mogą spodziewać się dodatkowych świadczeń - tzw. trzynastek? Co z czternastymi emeryturami - zostaną wypłacone? Sprawdź!

Waloryzacja rent i emerytur 2021

Jak co roku, 1 marca 2021 roku blisko 10 mln osób uprawnionych do pobierania świadczeń emerytalno-rentowych otrzyma podwyżkę wynikającą z waloryzacji. Po raz kolejny niższe świadczenia będą rozliczane według innych zasad. Do 2020 roku podwyżka wynikała z inflacji w gospodarstwach emeryckich i ze wzrostu płac, jednakże od tego roku sytuacja ta się zmieniła. Osoby pobierające najniższe świadczenia otrzymają podwyżki wyliczone na drodze waloryzacji kwotowej, a nie procentowej. To właśnie dzięki temu świadczenia te będą wyższe.

Przypominamy, że w 2020 roku emeryci i renciści z najniższymi świadczeniami otrzymali podwyżkę około 70 złotych. W tym roku sytuacja ta ma prezentować się podobnie - świadczeniobiorcy pobierający emerytury i renty do 2 200 zł brutto dostaną podwyżki nie mniejsze niż 70 zł brutto. Osoby, które co miesiąc otrzymują wyższe świadczenia emerytalno-rentowe dostaną podwyżki w formie standardowej, czyli zgodnie z kilkuprocentowym wskaźnikiem.

Waloryzacja kwotowa nie dla wszystkich emerytów i rencistów

Niestety istnieje grupa ludzi, która może być nieusatysfakcjonowana podwyżką. Mowa o osobach, które otrzymują wyższe świadczenia. Otrzymają oni tzw. podwyżki procentowe.

Podobnie prezentuje się sytuacja osób, które co miesiąc dostają świadczenia niższe od minimalnej emerytury i renty. Podwyżki kwotowe ich nie obejmują, co oznacza, że zostaną rozliczeni za pośrednictwem waloryzacji procentowej.

ZOBACZ TAKŻE: Emerytury 2020: Podwyżka emerytur. Ile wyniesie emerytura [TABELA,STAWKI] PiS zapowiada rewolucję! O ile wzrosną świadczenia ZUS?

Waloryzacja 2021. O ile procent wzrosną świadczenia?

W 2021 roku wysokość świadczeń emerytalno-rentowych po waloryzacji nie będzie zbyt zaskakująca. Wszystko to ze względu na sytuację, którą wywołała epidemia koronawirusa. To przez nią Polska boryka się z wieloma problemami takimi jak chociażby osłabiona gospodarka. Jeden z serwisów finansowych wydał prognozę kilku wariantów związanych z przyszłoroczną waloryzacją emerytur i rent.

Zakłada ona, że:

  • w wariancie optymistycznym waloryzacja ukształtuje się na poziomie 3,18 proc., co oznaczać będzie, że na każdy 1 tys. złotych świadczenia przypadałoby 31,8 zł brutto podwyżki,
  • w wariancie skrajnie optymistycznym waloryzacja wyniesie 3,58 proc.,
  • realny wskaźnik waloryzacji może wynieść około 2,8 proc.

Warto wspomnieć, że według ekspertów waloryzacja w tzw. świecie bez koronawirusa mogłaby wynieść nawet 4 procent.

Wiele wskazuje na to, że waloryzacja świadczeń emerytalnych w przyszłym roku wyniesie mniej niż 3 proc.

Przypominamy, że od 1 marca 2020 roku emeryci i renciści pobierający comiesięczne świadczenia powyżej 2 200 zł brutto dostali podwyżkę w wysokości 3,24 proc., co oznacza, że na każdy tysiąc dodano 32,40 zł brutto.

Dodatek dla emerytów. Trzynasta emerytura

Po raz kolejny w historii emerytom i rencistom zostanie przyznana tzw. trzynastka, czyli trzynasta emerytura. W 2020 roku świadczeniobiorcy otrzymali trzynastki już w kwietniu. W roku poprzednim nastąpiło to dopiero w maju. Na temat tegorocznego pośpiechu w wypłatach dodatkowych świadczeń spekuluje się, że było to działanie celowe. Niektórzy są zdania, że był to trick, który miał na celu zapewnienie poparcia osób starszych dla prezydenta Dudy, który w tegorocznych wyborach ubiegał się o reelekcję.

W 2021 roku można spodziewać się, że wypłata trzynastych emerytur nastąpi najwcześniej w maju. Trzynastka wyniesie tyle co minimalne świadczenie - około 1 300 zł brutto.

Dodatek dla emerytów. Czternasta emerytura

Od wielu miesięcy w sieci huczy na temat tzw. czternastki. Jej wypłatę zapowiedziano na jesień 2021 roku. Warto jednak wspomnieć, że od trzynastki będzie się różnić m.in.: jednorazowością i wysokością.

UWAGA! Czternasta emerytura zostanie wypłacona tylko raz - w 2021 roku. Wypłaty można spodziewać się w listopadzie i grudniu przyszłego roku.

Dla kogo czternastka?

Czternastka będzie przysługiwać osobom, które w dniu 31 października 2021 roku będą posiadały prawo do świadczeń określonych w projektowanej ustawie.

Ile wyniesie czternasta emerytura?

Z dostępnych informacji wynika, że czternastka będzie równa emeryturze minimalnej w danym roku. Oznacza to, że emeryci i renciści dostaną około 1 300 zł brutto. Co ciekawe, dodatek ten w pełnej wysokości otrzymają osoby posiadające świadczenie do 120 proc. średniej emerytury w Polsce.

Według szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie to do 2 900 zł brutto.

WAŻNE!Po przekroczeniu tego progu będzie zasada złotówka za złotówkę: jednorazowa czternastka (ok. 1.300 zł brutto) zostanie pomniejszona o tyle, o ile miesięczne świadczenie osoby przewyższa spodziewane 2.900 zł brutto. Oznacza to, że świadczeniobiorcy pobierający powyżej 4.200 zł brutto w ogóle nie dostaną czternastki.

ZOBACZ TAKŻE: Waloryzacja emerytur 2020. Takie są teraz dodatki do emerytur i rent!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki