MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje na Pomorzu 2024. Czy znasz wszystkie najpiękniejsze miejsca lub zabytki swojego regionu?

Anna Szałkowska
Anna Szałkowska
Panorama Gdańska z wieży kościoła św. Katarzyny
Panorama Gdańska z wieży kościoła św. Katarzyny Anna Szałkowska
Ludzie płacą duże pieniądze, żeby nacieszyć się widokami, które my - mieszkańcy Pomorza - mamy na co dzień. Wystarczy zagospodarować sobie czas wolny i czekają nas - być może - najlepsze wakacje życia. Poznaj bardziej lub mniej oficjalne szlaki Trójmiasta, a także te na Kaszubach, Kociewiu, Powiślu, Żuławach i Mierzei Wiślanej.

Jesteś mieszkańcem Pomorza? Masz łatwy dostęp do atrakcji, do których turyści zjeżdżają z całego świata. Najwięcej ich zwiedza Trójmiasto. Nie szczędzą zachwytów, które znajdujemy na portalach społecznościowych. A gdybyśmy mogli spojrzeć na Trójmiasto tak jak oni? Zapraszamy na subiektywny przegląd najciekawszych miejsc Pomorza, które warto zwiedzić, korzystając z uroków lata.

Spis treści

Gdańsk - wciąż odkrywasz miasto na nowo

Spójrz świeżym okiem na Bramę Wyżynną. To nie tylko jeden z popularniejszych przystanków autobusowych i tramwajowych albo przejście dla pieszych, którym docierasz do Forum Gdańsk na zakupy. Renesansowa Brama Wyżynna to najbardziej reprezentacyjna brama wjazdowa do Gdańska. Stanowi początek Drogi Królewskiej, do której należy ulica Długa i Długi Targ. Pokonywali ją monarchowie, którzy odwiedzali nadmorskie miasto. Idąc nią możesz zajrzeć do Ratusza Głównego Miasta czy Dworu Artusa. Chcesz podziwiać Gdańsk z góry? Wdrap się po schodach Bazyliki Mariackiej. Na szczyt wieży prowadzi 409 schodów. 150 z nich to wąskie, gotyckie stopnie.W nagrodę czeka na nas cudowna panorama Gdańska. Można też ją podziwiać oglądając Gdańsk z wieży pobliskiego kościoła św. Katarzyny. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się Muzeum II Wojny Światowej albo Muzeum Bursztynu, w którym zobaczymy m.in. zestaw bursztynowych szachów datowanych na XVII wiek i przypisywanych jednemu z najsławniejszych gdańskich bursztynników, Michaelowi Redlinowi. Szachy zostały zaliczone przez magazyn Apollo do grona najważniejszych nabytków muzealnych roku 2021 na świecie.

Każdy przyzna, że w mieście ciekawych miejsc nie brakuje. A my mamy tę przewagę, że trasy wybieramy sami, nie potrzeba nam przewodnika. W końcu my tu mieszkamy. Jeśli znudzi nam się tłok na głównych, uczęszczanych traktach, zawsze możemy skręcić w boczną uliczkę.

Powędrujemy np. na Dolne Miasto i zobaczymy bastiony obronne, które wznoszą się nad meandrami przepływającego tam Opływu Motławy.

Stamtąd już blisko na Biskupią Górkę, która jest częścią śródmieścia Gdańska. Przy ulicach Zaroślak, Na Stoku, Biskupia, Salwatori Menonitów zachowały się budynki z przełomu XIX i XX wieku. Niezwykły klimat poczujemy też na Oruni, gdzie bujna zieleń pokrywa każdy zakątek parku Oruńskim im. Emilii Hoene.

Piękną architekturę znajdziecie we Wrzeszczu czy Oliwie, gdzie dodatkowo czeka na nas Park Oliwski. Można się tam zatopić w letniej zieleni.

Wisienką na torcie naszej zabawy w lokalną turystykę będzie plażowanie nad Zatoką Gdańską. Do dyspozycji mamy plaże: Jelitkowo, Brzeźno, Westerplatte, Stogi, Górki Zachodnie czy na Wyspie Sobieszewskiej.

Sopot - miejsca pełne gwaru i te spokojnie

W nastrój wakacyjny po ciężkich dniach pracy z pewnością może nas wprawić letni Sopot. Jeśli kochacie gwar i szalony pęd, spacerujcie po Monciaku. A może wolicie odpocząć od miejskiego gwaru? Wtedy skręćcie na Plac Jasia Rybaka, na którym stoi fontanna z figurą młodzieńca z koszem ryb na głowie. Dookoła znajdują się restauracje i kawiarnie z ogródkami, ale nie tylko. Znajdziecie tu także Teatr Boto i całe morze kulturalnej oferty. Spokojnie, a także bardzo zdrowo jest przy sopockim grzybku inhalacyjnym, który znajduje się w Parku Południowym. Woda, która wypływa z fontanny jest pompowana ze Zdroju Św. Wojciecha w Sopocie. Ma lecznicze właściwości dla górnych dróg oddechowych, oraz przy niedoczynności tarczycy.

Po chwili odpoczynku możecie przejść się spacerkiem w stronę molo, na które w letnich miesiącach kupujemy bilet. Powstałe w latach 20. XIX wieku jest kolejną atrakcyjną wizytówką Sopotu. Ma ponad pół kilometra długości. Pierwszy pomost powstał w 1827 roku. Na końcu molo znajduje się przystań jachtowa, której zadaniem jest także zabezpieczanie pomostu przed zgubnym działaniem fal i wiatru. Warto też zejść na piaszczystą plażę nad Zatoką Gdańską. Na niej można się opalać, zażywać kąpieli albo skorzystać z oferty plażowych barów.

Gdynia - czego zazdroszczą turyści mieszkańcom?

Miasto, w którym najbliżej jest do morza to Gdynia. Chcesz podziwiać jej panoramę? Zajrzyj na Kamienną Górę, morenowe wzgórze w centrum miasta, które wznosi się na wysokość 52,4 m. n.p.m. Ze szczytu można podziwiać wspaniałą panoramę na całe miasto oraz Zatokę Gdańską. Na szczyt można dostać się zarówno pieszo, jak i wjechać na szczyt darmową kolejką gondolową. Przejazd trwa ok. 2 minuty, podczas których kolejka pokonuje dystans 96 m i wjeżdża na wysokość 40 m od podstawy wzniesienia.

Na Kamiennej Górze znajdziecie dom, w którym mieszkał Karol Olgierd Borchardt, kapitan pływający w okresie międzywojennym m.in. na polskich transatlantykach, po wojnie nauczyciel i autor kultowej książki „Znaczy Kapitan”. Przy ul. Mickiewicza 16 zajmował małe mieszkanie na poddaszu, które nazwał „Siódmym niebem”. Z okien mógł podziwiać morskie widoki, które ukochał nad życie.

A jeśli chcemy poczuć klimat wspaniałych podróży po całym świecie, wybierzmy się do Muzeum Emigracji. Możemy poznać historię emigracji z ziem polskich od XIX wieku do czasów współczesnych. Budynek mieści się w zbudowanym w 1933 roku Dworcu Morskim, który przez lata służył obsłudze ruchu emigracyjnego i był miejscem, skąd setki tysięcy ludzi wyruszało w świat.

Warto też zajrzeć do Orłowa, jednej z piękniejszych dzielnic Gdyni. Tutejsze molo jest jedną z jej głównych atrakcji. Jest z niego widok na Klif Orłowski, stromy brzeg morski Kępy Redłowskiej w Gdyni, znajdujący się w granicach dzielnicy Redłowo, a najlepiej dostrzegalny ze znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie dzielnicy Orłowo.

Kaszuby - północ i południe - co tam zobaczysz?

Nacieszyliście się już Trójmiastem? Czas na Kaszuby. Północne razem z Nadmorskim Parkiem Krajobrazowym to region, który ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji. 34-kilometrowy Półwysep Helski to unikat w skali europejskiej. Otoczony Bałtykiem i Zatoką Gdańską w najwęższym miejscu, tj. między Chałupami a Kuźnicą, ma jedynie 150 metrów szerokości.

Z Trójmiasta można się tam dostać nie tylko samochodem czy pociągiem, ale również tramwajem wodnym, który kursuje z Gdańska. Nie tylko na Półwyspie Helskim, ale również we Władysławowie, Karwi czy Jastrzębiej Górze znajdziemy ponadstuletnie rybackie chaty. Pamiętajmy o latarniach morskich w Rozewiu czy Stilo w pobliżu Sasina. Nie można pominąć Pucka z odnowionym rynkiem i molo, z którego roztacza się wspaniały widok na Małe Morze, czyli na Zatokę Pucką. Na uwagę zasługuje Szwajcaria Kaszubska, która zlokalizowana jest w centralnej części Kaszub. Znajduje się tu Kaszubski Park Krajobrazowy z bukowymi, sosnowymi i świerkowymi lasami oraz wyjątkowymi gatunkami ptaków (jak tracze czy sowa włochatka) oraz nietoperzami, a nawet żmiją zygzakowatą. Przebiega tu czerwony szlak turystyczny, który każdego roku pokonywany jest zarówno przez piechurów, jak i rowerzystów. Do najpopularniejszych tego typu miejsc należą: wieża widokowa na Wieżycy, punkty widokowe Sobótka, Góra Jastrzębia, Złota Góra, Tamowa Góra oraz Zamkowa Góra.

Kociewie - historia na całego

Kojarzycie turnieje rycerskie na dziedzińcu zamku krzyżackiego w Gniewie? Położona nad Wisłą miejscowość znajduje się w kolejnym regionie Pomorza - na Kociewiu. Na uwagę zasługuje też rynek. Starówka Gniewu jest unikatowa, bowiem miasto jako jedno z niewielu w Polsce posiada zachowaną średniowieczną kompozycję przestrzenną i na jej obszarze znajduje się ponad 40 zabytkowych budynków.

Odległość z Gniewu do Pelplina to zaledwie kilkanaście kilometrów, więc warto zaplanować wizytę w obu miasteczkach. W Pelplinie znajduje się Bazylika Katedralna, zabytek z przełomu XIII - XIV wieku, zaliczany do najpiękniejszych dzieł gotyckich w Polsce. Natomiast w Muzeum Diecezjalnym znajduje się jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga, pierwszego Pisma Świętego wydanego drukiem.

Grodzisko Owidz - rekonstrukcja XI-wiecznego grodu zlokalizowana w Owidzu, w gminie Starogard Gdański. Znajdziemy tam też Muzeum Mitologii Słowiańskiej, które powstało w 2017 roku, aby popularyzować wiedzę o wierzeniach i kulturze duchowej dawnych Słowian. Misja ta realizowana jest poprzez atrakcyjne ekspozycje, wydarzenia artystyczne, wydawnictwa. Miłośnikom natury polecamy Arboretum Wirty - prawdziwą oazę dla miłośników przyrody. Znajdujący się tu park dendrologiczny, liczący ponad 40 ha, gromadzi niezliczone gatunki drzew i krzewów z całego świata. A to wszystko tuż obok malowniczego Jeziora Borzechowskiego Wielkiego, które stanowi doskonałe miejsce do pikniku czy kąpieli w sezonie letnim.

Powiśle - to trzeba zobaczyć!

Powiśle leży na styku województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Najbardziej kojarzy się z nim Zamek Krzyżacki w Malborku. I nic dziwnego, bo to największa gotycka budowla w tej części świata. Warownia od lat figuruje na prestiżowej liście światowego dziedzictwa UNESCO i co roku przyciąga do Malborka setki tysięcy turystów (znajduje się w nim Muzeum Zamkowe). Ale nie jest to jedyny zamek w regionie. Zbudowany w końcu XIV wieku zamek w Sztumie był siedzibą wójta, lokalnego urzędnika krzyżackiego. Na tle innych zamków wójtowskich było to założenie dość nietypowe, głównie ze względu na rozmiary dziedzińca oraz brak przedzamcza. Kolejną cechą wyróżniającą było ulokowanie w nim domu wielkich mistrzów - rezydencji głowy krzyżackiego państwa. W okresie powojennym pełnił różne funkcje, by w 2018 r. stać się oddziałem Muzeum Zamkowego w Malborku. W Kwidzynie zobaczymy unikatowy kompleks - to złączone ze sobą zamek i katedra. Ten kompleks to gotycka perła architektury i jedna z najwspanialszych budowli na terenie dawnych Prus Zakonnych. Choć to jeden złączony budynek, to opiekują się nim dwie odrębne instytucje.

Jedną z atrakcji Powiśla jest też Śluza Biała Góra - zespół obiektów hydrotechnicznych budowanych od XVI w. w celu rozdzielenia wód Wisły i Nogatu, który do tego czasu był głównym nurtem Wisły.

Żuławy i Mierzeja Wiślana - historia i turystyka - para doskonała

Warto zajrzeć też na Żuławy Wiślane. To kraina leżąca w delcie Wisły - pomiędzy Malborkiem, Elblągiem i Gdańskiem, a sięgająca prawie do morza i na Mierzeję Wiślaną. Jeśli chcecie zwiedzić największe atrakcje Żuław, jedźcie do Nowego Dworu Gdańskiego. Można tam zajrzeć do Muzeum Żuławskiego. Główna ekspozycja znajdująca się na parterze zawiera fragment wiatraka odwadniającego z przełomu XVIII i XIX wieku, pochodzącego z Grochowa III (dawniej Neukrügerskampe).

W tym miejscu możemy się też dowiedzieć więcej o menonitach, mniejszości religijnej, która przybyła na Żuławy z terenów Niderlandów i północnych Niemiec w połowie XVI w. W delcie Wisły otaczani opieką i przywilejami, które otrzymywali m.in. od królów polskich znaleźli nie tylko schronienie przed prześladowaniami religijnymi, ale również stworzono im możliwości zachowania własnej tożsamości oraz kultywowania swojego wyznania.

Przez kolejne stulecia Żuławy stały się ojczyzną dla nowych przybyszów, którzy odwdzięczali się jej ciężką pracą oraz umiejętnościami m.in. w zakresie osuszania terenów położonych poniżej poziomu morza, co przyczyniło się do rozwoju regionu.

Lubisz ciekawostki geograficzne ciekawostki? Jedną z nich znajdziesz na Żuławach. Według wydawanych dotychczas podręczników geografii najgłębsza depresja w Polsce miała znajdować się we wsi Raczki Elbląskie na Żuławach, a jej głębokość to 1,8 m. Teraz już wiadomo, że tak nie jest.

Nowy, niższy punkt znajduje się w okolicach Nowego Dworu Gdańskiego, we wsi Marzęcino. Wykonane przez nich precyzyjne pomiary GNSS udowodniły, że depresja wynosi tu dokładnie 2,07 m p.p.m. Na koniec podziwiaj szlaki wodne, albo pobliski Zalew Wiślany, bo wracają rejsy z Piasków do Fromborka. Na trasie o długości około 9 kilometrów popłynie dobrze znana jednostka Generał Kutrzeba. Nie oznacza to, że zniknie linia tramwaju wodnego S3 z Krynicy Morskiej do Tolkmicka. Wręcz przeciwnie - teraz miłośnicy wodnych wycieczek będą mieli dwa razy więcej możliwości. Do Generała Kutrzeby dołącza jeden z dwóch najnowszych śródlądowych statków w Polsce, Zefir.

Nowa linia tramwaju wodnego otwiera wiele możliwości dla tych, którzy cenią aktywny wypoczynek. Szczególnie skorzystają na tym rowerzyści - teraz mogą zaplanować całodzienną wycieczkę malowniczym szlakiem na pętli Krynica Morska - Tolkmicko - Frombork - Piaski - Krynica Morska.

Na Mierzei Wiślanej znajdziesz turystyczne miejscowości, do których przyjeżdża wielu turystów. To m.in. Mikoszewo, Jantar, Stegna, Sztutowo, Kąty Rybackie, Krynica Morska i Piaski. Są tu piękne, piaszczyste plaże. Wybieracie się?

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki