Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2016. Zaledwie co trzecie dziecko wyjedzie na obóz lub kolonie

Redakcja
Wakacje 2016. Zaledwie co trzecie dziecko wyjedzie na obóz lub kolonieNajwiększą popularnością, jeśli chodzi o wypoczynek dzieci, cieszy się Bałtyk. To na Wybrzeżu będzie najwięcej kolonii i obozów
Wakacje 2016. Zaledwie co trzecie dziecko wyjedzie na obóz lub kolonieNajwiększą popularnością, jeśli chodzi o wypoczynek dzieci, cieszy się Bałtyk. To na Wybrzeżu będzie najwięcej kolonii i obozów 123RF
Wysłanie dziecka na letni wyjazd to dla wielu rodzin luksus. Zaledwie co trzecie dziecko wyjedzie w tym roku na wakacje. Rodzice za pobyt pociechy na koloniach czy obozach zapłacą średnio 1057 zł. Co więcej, sześcioro na dziesięcioro dzieci nie miało dotąd żadnej okazji wyjechać z domu ani na wakacje, ani na ferie - tak wynika z badania przeprowadzonego dla Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej.

Rodzic co czwartego dziecka rozważa możliwość wysłania dziecka na obóz lub kolonie, lecz nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji. Im większe miasto, tym większe jest prawdopodobieństwo wyjazdu.  Najrzadziej na wakacje wysyłane są dzieci z małych miejscowości - na obóz lub kolonie trafi zaledwie 22 proc.

Dlaczego aż tak dużo maluchów zostanie w domach? Chodzi, oczywiście, o pieniądze.

- Warto byłoby sprawdzić, jak te statystyki wyglądają w krajach zachodnich. Możemy założyć, że więcej dzieci wyjeżdża tam na wakacje właśnie ze względu na wyższe zarobki i lepszą sytuację ekonomiczną społeczeństwa - mówi dr Michał Pronobis, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. - Polska wciąż jest krajem na dorobku, z rozwijającą się gospodarką, z relatywnie biedniejszym społeczeństwem. Powoduje to, że wciąż nie wszystkie gospodarstwa domowe stać na wydatki związane z wakacyjnymi wyjazdami. Trudno określić, jak wpłynie na tę sytuację program 500+, choć teoretycznie poprawia on sytuację dochodową rodzin.

**

Wakacje 2016. Sprawdź oferty pracy sezonowej na Pomorzu

**

Często  na przeszkodzie w wysłaniu dziecka na wakacje stoi brak alimentów. Z szacunków organizacji kobiecych wynika, że finansowego wsparcia, w większości od ojców, nie otrzymuje około miliona dzieci, czyli co dziesiąte, jak to określają przepisy, „dziecko w wieku do 25 lat”.

- Rodzice wychowujący dzieci bez pomocy drugiego rodzica odmawiają dzieciom wielu rzeczy i wyjazdy na wakacje i ferie są jedną z nich. Taki wydatek to spore obciążenie nawet dla obojga pracujących rodziców, a co dopiero dla jednego. Gdyby nie to, że moi rodzice uczestniczą w utrzymaniu moich dzieci, mnie również nie byłoby stać na sfinansowanie obozu sportowego starszego dziecka - mówi Katarzyna Tatar ze Stowarzyszenia „Dla Naszych Dzieci” współpracującego z BIG InfoMonitor.

Jeśli chodzi o kierunek dziecięcych wyjazdów, to badania nie pozostawiają wątpliwości - dzieci kochają morze. Nad Bałtyk wybierze się w tym roku ponad połowa małych turystów. Drugim pod względem popularności kierunkiem są góry.

Monika Jankowska

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki