Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Żarnowcu powstanie powstanie największa w Polsce i jedna z największych w Europie, pływająca instalacja fotowoltaiczna

OPRAC.:
Jacek Klein
Jacek Klein
Dzięki zaangażowaniu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w transformację energetyczną, tereny po niedokończonej elektrowni w Żarnowcu otrzymają drugie życie. Na zbiornikach retencyjnych wód opadowych powstanie największa w Polsce i jedna z największych w Europie, pływająca instalacja fotowoltaiczna.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisała umowę z firmą Antamion na opracowanie dokumentacji technicznej i uzyskanie niezbędnych pozwoleń dla dużej pływającej instalacji fotowoltaicznej o mocy min. 7 MWp. Instalacja zlokalizowana będzie w województwie pomorskim, na terenie po niedokończonej elektrowni w Żarnowcu, na zbiornikach retencyjnych wód opadowych.

Płynąca z niej "zielona energia” zostanie wprowadzona do sieci elektroenergetycznej i zasili okoliczne firmy oraz gospodarstwa domowe, przyczyni się także do zmniejszenia emisji szkodliwego dla środowiska dwutlenku węgla (CO2).

ZOBACZ TEŻ: Żarnowiec. Elektrownia jądrowa. Jak wygląda aktualnie? Minęło 40 lat od rozpoczęcia porzuconej inwestycji. Zdjęcia

- Przez lata tereny niedokończonej elektrowni w Żarnowcu nie były użytkowane. Jednak dostrzegliśmy w nich potencjał i postanowiliśmy dać im drugie życie, nadając nową rolę niewykorzystywanym dotąd zbiornikom retencyjnym wód opadowych. Pływająca farma fotowoltaiczna to nadal nowatorskie rozwiązanie techniczne. Jeśli nie przykrywa całkowitej powierzchni zbiornika to nie stanowi zagrożenia czy ograniczenia dla biologii i procesów życia w wodzie. Niewątpliwie jest to rozwiązanie wysoce innowacyjne i efektywne energetycznie – panele fotowoltaiczne mają w takim otoczeniu o wiele wyższą sprawność produkcji energii elektrycznej spowodowaną niższą temperaturą pracy i wykorzystują wtórnie światło odbite od zwierciadła wody – mówi Maciej Kazienko Wiceprezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Budowana farma fotowoltaiczna to kolejny projekt Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mający na celu transformację i niezależność energetyczną. Spółka w październiku rozpoczęła już prace nad instalacją fotowoltaiczną o mocy 21 MWp w Barcinie. Inwestycje pozwolą zasilać lokalne przedsiębiorstwa oraz lokalne społeczności, w niskoemisyjną energię.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Zobacz też na dziennikbaltycki.pl:

Nie można zacząć tego zestawienia inaczej. Wylatowo - to właśnie ta "polska stolica UFO". To mała wieś w województwie kujawsko-pomorskim, która bez wydarzeń z 2000 roku, nie wyróżniałaby się niczym szczególnym na mapie Polski. Jest dość stara - pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z XII wieku - ale poza tym dość normalna. A przynajmniej była, ponieważ w okolicy 2000 roku wieś staje się niezwykle popularna ze względu na kręgi w zbożu, jakie zaczęły się pojawiać na okolicznych polach. Te były dodatkowo dość skomplikowane i pojawiały się głosy, że faktycznie może to być sprawka UFO.Sprawa była szeroko opisywana w prasie i badana przez Fundację Nautilus, która zajmuje się właśnie zjawiskami paranormalnymi. Wylatowo zaczęło się pojawiać w dokumentach, reportażach czy filmach, a wielcy fascynaci do dzisiaj twierdzą, że zdarzenia nie wyjaśniono. Nie trzeba chyba jednak mówić, że kręgi w zbożu to zjawisko dość powszechne i wielokrotnie już wyjaśniane. Ba, w dzisiejszych czasach istnieją już nawet konkursy na ich tworzenie.

Turystyka ufologiczna. Te miejsca w Polsce przyciągają turys...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki