Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie elektrownie fotowoltaiczne powstaną w powiecie sztumskim. Mogą zasilić 65 tysięcy gospodarstw domowych

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Jeszcze nic tutaj nie ma, ale za półtora roku będzie duża elektrownia fotowoltaiczna.
Jeszcze nic tutaj nie ma, ale za półtora roku będzie duża elektrownia fotowoltaiczna. materiały prasowe
Grupa Electrum z Białegostoku poinformowała o rozpoczęciu budowy farm fotowoltaicznych w gminach Sztum i Mikołajki Pomorskie. Instalacje o łącznej zainstalowanej mocy 117,1 MW mają być oddane do użytku wiosną 2025 roku.

Trwa budowa farm fotowoltaicznych w gminach Sztum i Mikołajki Pomorskie

Grupa Electrum to wiodący polski biznes Climate Tech, czyli firma działająca w zakresie technologii i innowacji skierowanych na przeciwdziałanie zmianom klimatu i wspieranie zrównoważonego rozwoju. Rozpoczęta właśnie budowa elektrowni fotowoltaicznych (PV) na dużych terenach kupionych w powiecie sztumskim jest jej kolejną inwestycją w Polsce. Przy tej inwestycji współpracuje z PAD RES – wiodącym polskim deweloperem w sektorze czystych źródeł energii. To szósty duży projekt w trakcie realizacji ogłoszony przez Electrum w tym roku. Poza tym, w ostatnich miesiącach spółka z Białegostoku zakończyła prace nad farmą solarną w miejscowości Krzywińskie (województwo warmińsko-mazurskie) oraz budowę elektrowni w Przykonie (województwo wielkopolskie).

PV Sztum i PV Mikołajki to kolejne znaczące projekty dla Electrum. Sukcesywnie realizujemy nasz cel i wykorzystujemy technologie oraz wiedzę, aby budować energetyczną infrastrukturę przyszłości. Przewidywana roczna produkcja PV Sztum i PV Mikołajki będzie w stanie zasilić aż 65 tys. gospodarstw domowych – wyjaśnia Robert Rogowski, senior project manager w Grupie Electrum.

CZYTAJ TEŻ: Spółka Baltic Power podpisała umowy na 3,6 mld euro kredytu na farmę wiatrową

Elektrownia w gminie Sztum o mocy wynoszącej 86,1 MW będzie rozmieszczona na obszarze dwóch mniejszych farm o łącznej powierzchni 113,3 hektarów: PV Barlewice (65,8 MW) oraz PV Koślinka (20,3 MW). Będą one połączone dwiema liniami przesyłowymi o średnim napięciu 30kV i wspólnej długości około 13 kilometrów. Jak informuje inwestor, „punktem krytycznym odpowiadającym za powiązanie z systemem elektroenergetycznym stanie się stacja GPO Kępina”. GPO to główny punkt odbioru.

Mniejsza farma fotowoltaiczna, o mocy produkcyjnej 31 MW na powierzchni 50 hektarów, powstanie w gminie Mikołajki Pomorskie. Będą się na nią składały PV Mikołajki (5 MW) i PV Gdakowo (26 MW), linie przesyłowe o długości ok. 5 km, linia wysokiego napięcia o długości około 500 metrów, stacja GPO Mikołajki.

Zakończenie budowy obu elektrowni fotowoltaicznych jest przewidziane na wiosnę 2025 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki