Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sopocie zawiązała się Fundacja SolidarityFilmDoc

Henryk Tronowicz
Harriet Kamashanyu niesie pomoc ugandyjskim kobietom, których warunki życiowe zmuszają do uprawiania nierządu
Harriet Kamashanyu niesie pomoc ugandyjskim kobietom, których warunki życiowe zmuszają do uprawiania nierządu materiały prasowe
W Sopocie zawiązała się Fundacja SolidarityFilmDoc. Będzie wspierać przemiany społeczno-etyczne w krajach rozwijających się. Pomoże jej w tym film.

Sopocki projekt odwołuje się do doświadczeń Międzynarodowego Instytutu Kanthari w Kerala (południe Indii). Placówka ta przygotowuje kadry rekrutujące się z osób, które decydują się na niesienie pomocy ludziom egzystującym w warunkach skrajnie urągających cywilizowanym standardom życia.

Instytut w Kerala na specjalistycznych kursach wyposaża uczestników w techniki prowadzenia projektów socjalnych wspomagających osoby niewidome, fizycznie niepełnosprawne, dotknięte przez różne losowe przeciwieństwa.

Symbol kanthari pochodzi od nazwy rośliny dziko rosnącej w strefie subtropikalnej, od Ameryki Południowej, przez Afrykę po Azję Południową. W stanie Kerala podobno można ją znaleźć na każdym podwórku. To piekielnie ostra odmiana chili. Maleńka papryczka odznacza się niezwykłymi właściwościami leczniczymi.

W nazwie międzynarodowego instytutu symbolizuje ideę, zgodnie z którą warto podejmować choćby małe inicjatywy, jeśli mogą przysparzać wielkich społecznych korzyści. Kanthari ma mobilizować do aktywności tych, którzy okazują odwagę stawiania wyzwań wszelkim szkodliwym tradycjom i nieprzyjaznym układom społecznym.

Instytut w Kerala wprowadził pięć typów działaczy angażujących się w projekty zmiany socjalnej. Każdemu z tych typów przyporządkowano jeden z pięciu kolorów, w tylu bowiem barwach rosną papryczki chili.

Na przykład kolorem zielonym oznaczani są inicjatorzy projektów tworzonych od podstaw. Kolorem żółtym wynalazcy nowych produktów, w tym także np. technologii komputerowych dla osób niepełno- sprawnych.

Sopockie przedsięwzięcie, w wersji nazwanej Kanthari PLUS, pilotowane będzie przez Tomasza Kozakiewicza, absolwenta kursów w Kerala, który jest entuzjastą nowych metod aktywizacji grup zagrożonych wykluczeniem społecznym (w Indiach, w Nepalu, także w Afryce).

Kozakiewicz w Dworku Sierakowskich opowiadał o swoich doświadczeniach z Nepalu, prezentując kilka filmowych dokumentów, np. z odciętej od świata wioski, gdzie Polacy przysposabiają dzieci do obsługi komputerów.

Gościem specjalnym sopockiej fundacji była Harriet Kamashanyu z Ugandy, państwa słynącego z rekordowej dzietności kobiet. W kraju tym - nazywanym jak na ironię Perłą Afryki - pleni się w niepojętej skali prostytucja. Harriet Kamashanyu opowiadała w Sopocie o prowadzonych przez siebie działaniach w środowiskach ugandyjskich kobiet, którym tłumaczy, na czym polega bezpieczny seks i uświadamia grozę zarażenia wirusem HIV.

System Kanthari od pięciu lat odnosi sukcesy na całym świecie.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki