Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W przychodni w Przodkowie nie przyjęto chorej dwulatki

Iwona Nody
Chora dwuletnia dziewczynka z wysoką gorączką, przebywająca na wakacjach z rodziną na Kaszubach, nie została przyjęta w przychodni w Przodkowie. Odesłano ją do placówki w miejscu zamieszkania - czyli do Gdyni.

Pan Artur poinformował naszą redakcję o sytuacji, w jakiej się znalazła jego dwuletnia córka, która nie została przyjęta w przychodni w Przodkowie przez lekarza.

ZOBACZ TEŻ: Bytów: Lekarz odmówił przyjęcia chorego dziecka

- Moja narzeczona przebywała z naszą małą córeczką na wakacjach u swojej mamy - pisze pan Artur. - Niestety, dziecko złapało jakiegoś wirusa. Zaczęło wysoko gorączkować. Partnerka, aby nie tracić czasu i nie wracać do Gdyni z Pomieczyna, udała się do lekarza pierwszego kontaktu w Przodkowie. Niestety, nie została przyjęta, tylko odesłana do Gdyni, do swojego lekarza.

Pan Artur próbował się skontaktować z pracownikami przychodni i wyjaśnić całą sytuację. Niestety, uzyskał odpowiedź, aby "nie zawracać głowy".
- Przeprowadziliśmy wywiad z pielęgniarkami z rejestracji oraz z lekarką, która tego dnia rozmawiała z pacjentką - wyjaśnia Janusz Legut, kierownik NZOZ w Przodkowie. - Bardzo nam przykro, że zaistniała taka sytuacja. Kiedy kobieta z dzieckiem przyszła do naszej przychodni, panie w rejestracji odpowiedziały jej, że lekarz ją przyjmie. Przy spisywaniu potrzebnych danych okazało się, że pani jest zapisana do innej przychodni. Lekarka zasugerowała, że powinna tam się udać. Pani odwróciła się na pięcie i wyszła. Oczywiście, lekarka nie powinna o tym wspominać. Jeszcze raz przepraszam za całą sytuację.

Warto pamiętać, że gdy przebywamy poza miejscem zamieszkania, mamy prawo skorzystać z pomocy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

- W opisanej sytuacji lekarz podstawowej opieki zdrowotnej miał obowiązek przyjąć małą pacjentkę - mówi Barbara Kozłowska, rzecznik praw pacjenta. - Obowiązek ten został wprost określony w paragrafie 9 ust. 8 zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna. Każdy pacjent, który spotkałby się z sytuacją nieudzielenia mu świadczenia poza miejscem zamieszkania, powinien się jak najszybciej skontaktować z biurem rzecznika praw pacjenta.

Na wakacjach pacjenci mają prawo do skorzystania z pomocy lekarza

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj za darmo: www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki