W piątek można będzie wejść na wieżę dworca w Gdańsku i...

  W piątek można będzie wejść na wieżę dworca w Gdańsku i poznać jej tajemnice

  Grażyna Antoniewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wieża zostanie udostępniona niemal dokładnie w 110 rocznicę powstania dworca, który został otwarty 30 października 1900 roku. Będzie można ją zwiedzać od godziny 9 do 17.
  Gdański Dworzec Główny jest z całą pewnością jednym z najpiękniejszych na świecie. Znane są nawet mniej lub bardziej udane próby skopiowania jego br

  Gdański Dworzec Główny jest z całą pewnością jednym z najpiękniejszych na świecie. Znane są nawet mniej lub bardziej udane próby skopiowania jego bryły. ©G. Mehring

  Na co dzień wieża jest zamknięta. W piątek będzie można wejść do niej i wspiąć się do połowy, czyli na wysokość 25 metrów. Na tym poziomie znajdują się tarcze zegarowe o średnicy 3,25 metra. Będzie można obejrzeć mechanizm zegara odrestaurowany w 1967 roku i zobaczyć panoramę Gdańska.

  Wycieczki w dwudziestoosobowych grupach będą odbywać się co godzinę, od godz. 9 do 17. Chętni będą się zbierać przy kwiaciarni w holu dworca.

  Zasypane bastiony
  - Już około 1867 roku w rejonie dzisiejszego Dworca Głównego istniał prowizoryczny dworzec pasażerski - pisze w "Bedekerze gdańskim" profesor Jerzy Samp. - Dostępny był jedynie od strony tzw. Promenady (dzisiaj ulicy 3 Maja). Dopiero po zasypaniu starej fosy i zlikwidowaniu zachodnich bastionów można go było rozbudować.

  Solidny budynek, nawiązujący do stylu renesansowego, zaczęto wznosić w 1894 roku, a ukończono w 1900. Jest zlepkiem eklektycznych form renesansu i baroku.

  Gmach dworca, a także wieżę zbudowano z cegły i bogato ozdobiono piaskowcem z Wartkowic, którego użyto we wszystkich narożach, obramieniach drzwi i okien, zwłaszcza w zwieńczeniach szczytów wieży. Dominującym akcentem architektonicznym dworca jest 50-metrowa wieża, zakończona miedzianym hełmem. Jej naroża ozdobione są wieżyczkami. Nad głównym wejściem kamienny portal i balustrada, na której umieszczono lwy wykute w piaskowcu. Ciekawy efekt plastyczny dało połączenie cegły i jasnożółtej barwy kamienia.

  Dworzec nazywano początkowo budynkiem powitalnym. Kogóż to mogli witać gdańszczanie?
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Reportaż ze zwiedzania wieży zegarowej

  www.polnocna.tv (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 19

  Reportaż ze zwiedzania wieży zegarowej można obejrzeć pod linkami:
  http://polnocna.tv/node/81
  http://www.youtube.com/watch?v=mnf9l1VQsJA

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo