W maju patrz w niebo! Od połowy miesiąca widoczna może być nad Polską kometa SWAN

opr. MZ
C/2020 F8 SWAN
C/2020 F8 SWAN Diego Toscan
Miłośnicy astronomii mieli nadzieję, że obejrzą w maju przelot komety ATLAS (C/2019 Y4), ale po tym, jak zaczęła się rozpadać pod wpływem grawitacji i promieniowania słonecznego, teraz marzą o widoku komety SWAN (C/2020 F8). Jeśli ona także się nie rozpadnie, w maju przejdzie obok Słońca w pobliżu orbity Merkurego. Przy sprzyjającej pogodzie będziemy mogli ją obejrzeć gołym okiem.

Od połowy maja widoczna może być nad Polską kometa SWAN (C/2020 F8), która została odkryta w tym roku. Pod koniec pierwszej połowy maja zbliży się do Ziemi na odległość ok. 83 milionów kilometrów.

To druga z kolei kometa, o której jest głośno wiosną 2020 roku. Wcześniej mówiono o komecie długookresowej C/2019 Y4 (ATLAS), odkrytej w grudniu 2019 r. Z początku to ona miała być najpopularniejszym ciałem niebieskim oglądanym na niebie w maju. Mogła być widoczna gołym okiem w pobliżu peryhelium w maju 2020, ale w połowie kwietnia doszło do jej rozpadu.

Co wiemy o kometach?

Kometa to małe ciało niebieskie poruszające się w układzie planetarnym, które na krótko pojawia się w pobliżu gwiazdy centralnej. Ciepło tej gwiazdy powoduje, że wokół komety powstaje koma, czyli gazowa otoczka. W przestrzeń kosmiczną jądro komety wyrzuca materię, tworzącą dwa warkocze kometarne – gazowy i pyłowy, skierowane pod różnymi kątami do kierunku ruchu komety. Gazowy warkocz komety jest zawsze zwrócony w kierunku przeciwnym do gwiazdy, co spowodowane jest oddziaływaniem wiatru słonecznego, który zawsze jest skierowany od gwiazdy. Pyłowy warkocz składa się z drobin zbyt masywnych, by ciśnienie promieniowania mogło znacząco zmienić kierunek ich ruchu.

Najbardziej znane komety?

Kometa długookresowa obiega Słońce w czasie dłuższym niż 200 lat, krótkookresowa krótszym. Najbardziej znaną kometą krótkookresową jest kometa Halleya (1P/Halley)”. Odkrycie przypisuje się Edmundowi Halley’owi, jednak obserwowana była już wcześniej w latach 1456,1682 i 1705 r. Początkowo myślano, że są to zupełnie inne obiekty, dopiero na początku XVIII wieku udowodnił, że była to ta sama kometa i przewidział jej kolejne pojawienie się w 1758 r. Okres komety wynosi 76 lat i jej następne pojawienie się na naszym niebie przewidywane jest na 2061 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie