W czasie upałów zadbaj o swojego zwierzaka

  W czasie upałów zadbaj o swojego zwierzaka

  Karolina Kulaszewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Wszyscy, którzy zamierzają wolny czas spędzić nad morzem, liczą na to, że tegoroczne lato będzie gorące. Tymczasem upały potrafią być prawdziwym koszmarem dla zwierząt.
  W czasie wakacji powinniśmy więc w szczególny sposób zadbać o swoich czworonożnych przyjaciół. Jak pomóc przetrwać zwierzakowi gorące dni, radzi Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt "Animals".

  - Wszyscy właściciele kotów oraz psów powinni pamiętać, że latem ich pupile wypijają więcej wody niż podczas innej pory roku. Zaglądajmy więc częściej do ich misek, a wychodząc z domu, postawmy dodatkowe naczynie z wodą - podpowiada Ewa Gebert, prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt "Animals".
  Warto też zostawiać otwarte drzwi do łazienki lub pomieszczeń, w których na podłodze położone są płytki - pies lub kot będzie mógł się na nich ochłodzić. Zwierząt nie należy jednak zostawiać na balkonie lub w miejscu, gdzie nie będą miały możliwości schronienia się przed słońcem.

  - Zostawiając psa latem w samochodzie, narażamy go na wielkie niebezpieczeństwo - przestrzega Ewa Gebert. - Auto nagrzewa się bardzo szybko. W ciągu kilku minut może osiągnąć temperaturę znacznie większą od temperatury powietrza. Tymczasem psy posiadają gruczoły potowe jedynie na poduszkach łap, i podczas upałów to nie wystarcza, by ochłodzić organizm zwierzęcia. Dlatego chłodzą się poprzez ziajanie. To jednak znacznie mniej wydolny sposób radzenia sobie z wysoką temperaturą niż ten, jaki posiada człowiek - podkreśla Ewa Gebert.

  Podczas ubiegłorocznych wakacji właściciel wilczura pozostawił swojego psa w samochodzie, a sam poszedł zwiedzać zamek w Malborku. Po kilku godzinach zwierzę się udusiło. Choć przechodnie zaalarmowali policję, na uratowanie psiaka było już za późno.
  - Chcąc uniknąć takich sytuacji, latem w ogóle nie zostawiajmy swoich pupili w samochodzie - podkreśla prezes OTOZ "Animals".

  Jeżeli pies jest na łańcuchu, jego buda powinna być ustawiona w cieniu. Właściciel zwierzaka powinien również pamiętać o tym, by psu nie zabrakło wody.

  - Istotne jest, aby nie katować i tak już skrępowanych psów zbyt krótkim i niedostosowanym do masy ciała łańcuchem. Pamiętajmy, że zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, trzymanie psa na łańcuchu przez całe jego życie jest zakazane - przypomina Ewa Gebert.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo