Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W co Polacy zainwestowaliby, gdyby mieli 100 tys. zł? Najchętniej w mieszkania. W co jeszcze?

OPRAC.: MT
Na długą metę za najkorzystniejsze inwestycje uważamy mieszkanie, dom, ziemię. Dalej preferencje rozkładają się m.in. po równo między złoto, obligacje i lokaty.

37 proc. ankietowanych myśląc o inwestycji długoterminowej trwającej 10-15 lat, deklaruje, że najchętniej zainwestowałoby 100 tysięcy złotych w nieruchomości, tj. ziemię, dom lub mieszkanie. Po 9 proc. w zestawieniu otrzymały lokaty i konta oszczędnościowe oraz inwestycje w złote monety i sztabki. 6% badanych preferowałoby zakup obligacji Skarbu Państwa.

Uwagę przykuwa liczba osób niezdecydowanych licząca aż 22%. Największa grupa osób niezdecydowanych posiada wykształcenie podstawowe lub zasadnicze zawodowe. Zmienna osób niezdecydowanych maleje wraz z rosnącym poziomem wykształcenia.

Polacy inwestują w nieruchomości. Rośnie też popularność złota

- Na rynku europejskim obserwujemy dekoniunkturę jeśli chodzi o zakup złota, w Polsce ten spadek to 40 proc. rok do roku. Europejczycy - a także Polacy - z jednej strony kupili sporo produktów z tego kruszcu w czasie pandemii i na początku wojny na Ukrainie, a drugiej strony w wyniku wysokiej inflacji ciekawym rozwiązaniem okazały się bankowe produkty oszczędnościowe lepiej oprocentowane niż jeszcze parę lat temu. Oczywiście także prawdopodobnie jeszcze przez długi czas będziemy obserwować zainteresowanie Polaków inwestycjami w nieruchomości. Od dawna panuje powszechne uznanie dla tego typu lokaty kapitału. Szczególnie zakup mieszkań jest popularny i postrzegany przez społeczeństwo za najbardziej korzystną opcję w dłuższej perspektywie. Jednak popularność złota rośnie wśród naszych rodaków od kilku lat. Złoto przestało być już produktem dla wybranych z wysokim progiem wejścia. Obecnie inwestycje w złoto można rozpocząć już od kilkuset złotych i na bieżąco budować swój kapitał. Polacy coraz chętniej kupują także złote lub srebrne monety lub sztabki jako prezent okolicznościowy - przyznaje Jarosław Żołędowski, Prezes Mennicy Skarbowej.

Złoto, jako przedmiot inwestycji długoterminowej, jest najbardziej popularne w trzech grupach badanych: osób z wyższym wykształceniem, mieszkańców miejscowości o liczbie 20-49 tys. mieszkańców oraz wśród mężczyzn. Patrząc geograficznie, najrzadziej tę opcję inwestycji rozważają mieszkańcy północnego regionu kraju (3 proc.), najczęściej zaś rozpatrują ją osoby zamieszkujące południowo-zachodnią część kraju (13 proc.).

Badanie zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków liczącej 1011 osób.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki