W aptece sprzedano zbyt dużą dawkę leku

    W aptece sprzedano zbyt dużą dawkę leku

    Marcin Kamiński

    Dziennik Bałtycki

    Aktualizacja:

    Dziennik Bałtycki

    Młody mężczyzna kupił w słupskiej aptece przeciwbólowy i przeciwgorączkowy lek dla swojego 8-tygodniowego dziecka. Farmaceutka dopiero po chwili zorientowała się, że wydała lek w dawce dla osoby dorosłej, a nie dla dziecka. Sięgnęła za telefon i powiadomiła policję...
    We wszystkich redakcjach słupskich mediów rozdzwoniły się telefony, a na ulice wyszło kilkudziesięciu policjantów, poszukujących mężczyzny, który kupował lek.

    Wiedzieli, że młody ojciec miał 30-36 lat, był ubrany w ciemną kurtkę i miał ciemne włosy.
    - Prosimy wszystkich o pomoc w odnalezieniu i powiadomieniu rodziny, aby nie podawała tego środka dziecku - alarmował Jacek Bujarski, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.

    - Może dzięki wam uda się nie dopuścić do tego. Farmaceutka przez pomyłkę wydała paracetamol w czopkach w zbyt dużej dawce. Dawka 500 miligramów jest tak duża, że może poważnie zaszkodzić niemowlęciu. Apteka prosi o jego zwrot. Jej pracownicy liczą na to, że informacja w porę dotrze do rodziców.

    Paracetamol to najpopularniejszy środek przeciwbólowy nie tylko w Polsce. Jest jednym z grupy leków, które w ostatnich latach stały się bardzo popularne i są dostępne bez recepty, wszechobecne w hipermarketach, kioskach, sklepach czy na stacjach benzynowych. Z jednej strony łatwość dostępu do leku umożliwia nabycie go o każdej porze dnia i nocy, z drugiej strony wiąże się to z ryzykiem szkodliwego dla zdrowia jego przedawkowania.

    Skutkiem ubocznym działania paracetamolu jest - przy zbyt długim stosowaniu leku lub podawaniu go w zbyt dużych dawkach - możliwość szkodliwego oddziaływania na wątrobę, czyli hepatotoksyczność. Słupscy pediatrzy na wieść o tym, że niemowlę może otrzymać tak ogromną dawkę środka przeciwbólowego, stwierdzili jednoznacznie, że dziecko powinno natychmiast trafić do szpitala.

    - To środek bardzo niebezpieczny dla niemowląt, szczególnie w takim stężeniu - wyjaśnia dr Krzysztof Sirant, pediatra. - Może wywoływać toksyczny atak całego organizmu, nie mówiąc już o tak wrażliwym jak organizm niemowlęcia. Ta dawka została przekroczona dziesięciokrotnie.
    1 »

    Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

    Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

    Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

    Komentarze

    Dodajesz komentarz jako: Gość

    Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

    Liczba znaków do wpisania:

    zaloguj się

    Najnowsze wiadomości

    Zobacz więcej

    Najczęściej czytane

    Polecamy

    Wideo