Vistal Łączpol w finale!

Janusz Woźniak
Kiedyś musi być ten pierwszy raz. W przypadku szczypiornistek Vistalu Łączpolu Gdynia pierwsze w historii ligowe zwycięstwo na wyjeździe z SPR Lublin przyszło w najbardziej oczekiwanym momencie. W sobotę gdynianki wygrały 35:32 i w półfinale play off PGNiG Superligi Kobiet - w którym gra się do trzech zwycięstw - objęły prowadzenie 2:1. W niedzielę wygrały na bis 27:24 - w play off 3:1 - i w nagrodę zagrają o mistrzostwo Polski z Zagłębiem Lubin.

Nerwowe ataki z obu stron i otwierająca wynik sobotniego meczu bramka Karoliny Siódmiak. Taki był początek rywalizacji, ale w kolejnych minutach to gospodynie trafiały do siatki i kiedy prowadziły już 5:1, o czas poprosił trener Vistalu Łączpolu Thomas Orneborg. Pomogło, bo gdynianki rzuciły cztery bramki z rzędu i na tablicy wyników pojawił się remis 5:5. W 15 minucie, po bramce Karoliny Szwed, odzyskały prowadzenie, ale na przerwę oba zespoły schodziły przy remisie 14:14.

Początek drugiej połowy pozwalał miejscowym kibicom mieć nadzieje, że SPR wyjdzie z tej potyczki zwycięsko. Gdynianki powoli jednak przejmowały inicjatywę i nawet snajperskie popisy Aliny Wojtas nie robiły na nich wielkiego wrażenia. Wojtas swoją 12 i ostatnią zarazem bramkę w sobotnim meczu, na remis 24:24, rzuciła w 47 minucie. Później w ważnym momencie nie zdołała pokonać Małgorzaty Gapskiej z rzutu karnego. Ostatni kwadrans to przewaga 2-3 bramkami gdynianek i nieudana pogoń gospodyń. Vistal Łączpol wygrał ostatecznie 35:33 i do szczęścia, czyli gry o mistrzowski tytuł, podopieczne Orneborga potrzebowały jeszcze jednego zwycięstwa.

I to zwycięstwo wywalczyły w niedzielę. Po piorunującym początku gdynianki prowadziły 5:0. Później strzegły tej przewagi jak oka w głowie przez cały mecz. Nerwowo się zrobiło w 56 minucie, kiedy SPR, po bramce Kristiny Repelewskiej, doszedł na 24:23. Wówczas jednak dała o sobie znać Karolina Siódmiak, która odebrała nadzieję SPR.

SPR Lublin - Vistal Łączpol Gdynia 33:35 (14:14) i 24:27 (10:16)

SPR Lublin: Baranowska, Gawlik - Wojtas 12 i 5, Repelewska 5 i 2, Majerek 5 i 4, Kocela 4 i 2, Danielczuk 3 i 2, Wilczek 2 i 0, Stasiak 1 i 3, Małek 1 i 4

Vistal Łączpol: Gapska, Mikszto - Siódmiak 8 i 6, Szwed 8 i 1, Kulwińska 6 i 7, Koniuszaniec 3 i 3, Sulżycka 3 i 1, Duran 3 i 0, Kobzar 2 i 3, Mateescu 1 i 2, Głowińska 1 i 1, Andrzejewska 0 i 1, Białek, Jędrzejczyk, Królikowska.

Stan rywalizacji w półfinale play off 3:1 dla Vistalu Łączpolu.

W drugim półfinale play off Zagłębie Lubin wygrało na wyjeździe z AZS Politechniką Koszalin 37:24. Było to trzecie zwycięstwo Zagłębia, które zagra o mistrzostwo Polski z Vistalem Łączpolem.