Uwaga kierowcy! Ostrzeżenia meteorologów przed silną mgłą w wieczorem w czwartek aż do piątkowego poranka 19.12-20.12.2019

red.
Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia wydało ostrzeżenie o ograniczonej widzialności.


Obszar:
strefa brzegowa – część wschodnia

Czas: od godz. 16:00 dnia 19.12.2019 do godz. 09:00 dnia 20.12.2019

Przebieg: Prognozowane są mgły ograniczające widzialność od 300 m do 1000 m.

Ostrzeżenie przed silną mgłą. Jak jeździć samochodem we mgle?

Jazda we mgle wymaga od kierowców zwiększonej czujności. Aby zapewnić sobie dobrą widoczność, należy się upewnić, że szyby pojazdu są nie tylko czyste, ale i suche, zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Dlatego też odpowiednio wcześniej warto jest zadbać o odpowiednią wentylację i sprawdzenie wydajności ogrzewania.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, używanie przednich świateł przeciwmgielnych nie jest obowiązkowe. Z drugiej jednak strony, warto z nich korzystać. Należy jednak pamiętać, by używać ich w warunkach ograniczonej widoczności. Przy bardziej sprzyjającej aurze, można z nich korzystać na odpowiednio oznakowanych, krętych drogach.

Z kolei tylna lampa przeciwmgielna powinna być traktowana przez kierowców z wyjątkową ostrożnością. Można z niej korzystać wyłącznie przy widoczności poniżej 50 metrów. To ważne, gdyż wytwarzane przez nią światło jest intensywne i zdecydowanie oślepia pozostałych uczestników dróg, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wypadku. W zorientowaniu się, jaka panuje widoczność, mogą pomóc umieszczone na poboczu słupki hektometrowe (co 100 m) a także latarnie (najczęściej co 25 metrów).

Ostrzeżenie przed silną mgłą. O czym pamiętać jadąc we mgle?

  • Należy także pamiętać, by w czasie mgły nie włączać świateł drogowych. Korzystając z nich uzyskuje się efekt odwrotny od zamierzonego. Silny strumień światła odbija się od mgły, pogarszając widoczność przy jednoczesnym oślepianiu innych kierowców.
  • Podczas jazdy we mgle należy bezwzględnie zwracać uwagę na linie znajdujące się na jezdni. Niejednokrotnie są one jedynym punktem odniesienia, który pozwala utrzymać auto na właściwym torze. Mogą także informować o zbliżaniu się do niebezpiecznych miejsc lub skrzyżowań, np. w momencie, gdy linia przerywana przechodzi w ciągłą.
  • Warto także zwracać uwagę na światła poprzedzającego samochodu. Wykonywane przez niego manewry mogą zwrócić uwagę na np. zbliżający się zakręt.
  • Należy jednak pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości, pozwalającej na wykonanie manewru awaryjnego hamowania bez ryzyka kolizji.
  • Jazda we mgle sprawia, że wielu kierowców mocniej wciska pedał gazu. Powodem takiego postępowania jest złudzenie, że auto porusza się stosunkowo wolno. Prędkość powinno się zatem kontrolować częściej, niż zwykle.
  • Wyprzedzanie w takich warunkach jest bardzo ryzykowne. Jeśli jednak kierowca zostanie zmuszony do wykonania takiego manewru, może zasygnalizować innym uczestnikom ruchu swój zamiar używając krótkotrwałego sygnału dźwiękowego.
  • W przypadku poprawy warunków atmosferycznych, należy natychmiast wyłączyć światła przeciwmgielne, zarówno przednie, jak i tylne, by nie oślepiać innych kierowców.

Tajemniczy Gdańsk. Zobaczcie nocne zdjęcia Gdańska spowitego mgłą

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

FLESZ: Masowo kupujemy mieszkania.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie