MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Utrzymanie akwenów portowych z 0 proc. VAT

Jacek Klein
Pracownicy Hydrobudowy zawiesili w proteście transparent w sopockiej marinie
Pracownicy Hydrobudowy zawiesili w proteście transparent w sopockiej marinie Jacek Klein
Ostatnie tygodnie dla firm hydrotechnicznych nie były łatwe. Fiskus zarządził w nich kontrole, istniała obawa, że przedsiębiorstwa realizujące inwestycje morskie w portach będą musiały oddać kilkadziesiąt milionów złotych podatków i karnych odsetek.

Pracownicy zapowiadali ostre protesty w obronie firm i 3 tys. miejsc pracy. Urzędy morskie obawiały się, że nie tylko będą musiały zwrócić miliony za zrealizowane już inwestycje, ale te dopiero planowane znacznie zdrożeją i zabraknie na wszystkie środków.

Zamieszanie spowodowały interpretacje izb skarbowych, wg których w wyniku nowelizacji ustawy o podatku VAT niektóre usługi dotyczące utrzymania akwenów portowych i torów podejściowych w pasie technicznym powinny być objęte 23-proc. stawką VAT, a nie stawką 0 proc., jak dotychczas. Chodziło głównie o przebudowy i remonty falochronów, co według dyskusyjnych interpretacji organów fiskusa nie zalicza się do utrzymania akwenów portowych.

Przeczytaj także: Zawieszono protest na platformach i statkach Lotos Petrobaltic

Do resortu finansów wpłynęły wnioski o jasną interpretację przepisów. Ten uznał, że "stawkę podatku w wysokości 0 proc. stosuje się do usług związanych z utrzymaniem akwenów portowych i torów podejściowych. Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia »utrzymanie«, wobec czego przy dokonywaniu wykładni tego pojęcia należy odwołać się do znaczenia językowego, zgodnie z którym »utrzymanie« oznacza zachowanie czegoś takim, jakim było wcześniej, dbanie o coś, zachowywanie w odpowiednim stanie".

- W odniesieniu do akwenów portowych lub torów podejściowych zapewnienie funkcjonalności, w tym w szczególności bezpieczeństwa tych obiektów, osiąga się m.in. przez takie budowle hydrotechniczne jak falochron. Zatem usługi budowlane dotyczące falochronu, takie jak remont czy przebudowa, mogą korzystać z preferencyjnej stawki 0 proc., jeżeli dotyczą utrzymania akwenów portowych i torów podejściowych w odpowiednim stanie - głosi wydana właśnie interpretacja ministra finansów.
- Treść interpretacji nas zadowala - mówi Małgorzata Jaros-Kaczmarek, dyrektor finansowy Hydrobudowy Gdańsk SA. - Co więcej, interpretacja ogólna ma wyższą rangę niż interpretacje indywidualne izb skarbowych.

Podstawową stawką objęte są usługi związane z remontem czy przebudową falochronów, ale zmieniające parametry techniczne akwenów portowych i torów podejściowych.
- Stawką podstawową były już objęte wcześniej - dodaje Jaros-Kaczmarek.
Związkowcy z Hydrobudowy odwołali zapowiadany na dzisiaj protest w obronie firmy.
- Interpretacja Ministerstwa Finansów jest korzystna - mówi Kazimierz Laszczak, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w Hydrobudowie Gdańsk.

Przeczytaj także: Zobacz, kto zarobił na kryzysie!

W niektórych sprawach zapadły już jednak niekorzystne orzeczenia. W takiej sytuacji znalazła się m.in. Hydrobudowa Gdańsk. Firma złożyła skargę kasacyjną na wyrok WSA w Gdańsku, oddalający skargę firmy na interpretację indywidualną wydaną przez Izbę Skarbową w Bydgoszczy, stanowiącą, że do usług związanych z utrzymaniem akwenu portowego i toru podejściowego, polegających na remoncie i przebudowie falochronu, jednakże nie powodujących zmiany parametrów akwenu i toru, stosuje się podstawową stawkę VAT.

- Stanowisko nasze potwierdza jak najbardziej interpretacja ogólna wydana przez ministra finansów, do takich robót stosuje się stawkę VAT 0 proc. - dodaje Jaros-Kaczmarek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki