Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości na Westerplatte bez asysty wojska

oprac. Aneta Niezgoda
Ubiegłoroczne obchody wybuchu II wojny światowej na Westerplatte
Ubiegłoroczne obchody wybuchu II wojny światowej na Westerplatte Przemyslaw Swiderski
1 września na Westerplatte nie będzie asysty żołnierzy. Przedstawiciele MON-u chcieli przeforsować odczytanie podczas uroczystości tzw. apelu smoleńskiego, na co nie zgodziły się władze miasta. Miejsce żołnierzy zajmą harcerze.

O decyzji władz Gdańska poinformowała Katarzyna Kaczmarek, rzecznik prezydenta Gdańska. Negocjacje pomiędzy obiema stronami trwały do godz. 22.

- Jesteśmy zawiedzeni, że mimo naszego kompromisowego nastawienia i zgody na odczytanie w treści apelu nazwisk Prezydentów RP Ryszarda Kaczorowskiego i Lecha Kaczyńskiego z małżonką, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem - MON chciał wprowadzić dalsze zmiany ograniczające rolę harcerzy w odczytywaniu apelu - informuje Kaczmarek. - Nie możemy się na to zgodzić. Wcześniej MON uzależniał udział wojska od odczytania tzw Apelu smoleńskiego, a przecież w ubiegłym roku wraz ze środowiskiem kombatantów po ostatniej uroczystości na Westerplatte podjęliśmy wspólną decyzję iż podczas uroczystości rocznicowych za wyjątkiem Dnia Pamięci Ofiar Zbiór Katyńskiej taka forma apelu w Gdańsku nie będzie odczytywana. W związku z czym udział wojska do dziś rana stał pod znakiem zapytania. Ta niepewność skłoniła nas w trakcie przygotowań do uroczystości do powierzenia tego zaszczytnego obowiązku harcerzom. Danego słowa się nie łamie. Mamy nadzieję że jutrzejsze uroczystości przebiegną z w atmosferze godności i szacunku dla tego miejsca - dodaje rzeczniczka.

W uroczystościach 1 września na Westerplatte ma wziąć udział m.in. premier Beata Szydło oraz ministrowie Mariusz Błaszczak i Witold Waszczykowski. Jak informuje biuro prasowe MON, zaplanowano także udział ministra Antoniego Macierewicza.

Ministerstwo Obrony Narodowej nie wydało na razie oświadczenia ws. braku asysty wojskowej na Westerplatte.

Zobacz też: Obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte [ZDJĘCIA]

W 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej na Westerplatte hołd poległym żołnierzom złożyły najwyższe władze państwowe i samorządowe oraz przedstawiciele wojska polskiego

Obchody 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerpla...

Obchody 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

(x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki