Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UPC Polska zawyżało opłaty za rezygnację z umowy? UOKiK wszczął postępowanie

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W toku są postępowania wyjaśniające wobec Netii oraz Vectry.
W toku są postępowania wyjaśniające wobec Netii oraz Vectry. SłAwomir Kowalski / Polska Press
UOKiK wszczął postępowanie przeciwko UPC Polska. Zdaniem Urzędu operator może naruszać zbiorowe interesy konsumentów. - Ze skarg wynika, że całkowite koszty związane z zerwaniem umowy mogą przewyższać całkowite koszty związane z jej kontynuowaniem- tłumaczy prezes UOKiK. W toku są także postępowania wyjaśniające wobec Netii oraz Vectry.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko operatorowi telewizji kablowej UPC Polska. Jak wyjaśniono w komunikacie, postępowanie dotyczy możliwości zastrzegania opłat przewyższających wartość umowy, gdy konsument zrezygnuje z usług przed końcem umowy".

- Postępowanie wykaże, czy operator UPC Polska zawyża przyznane konsumentom ulgi, które są podstawą wyliczenia opłaty za wypowiedzenie umowy. Ze skarg wynika, że całkowite koszty związane z zerwaniem umowy mogą przewyższać całkowite koszty związane z jej kontynuowaniem. Może to prowadzić do sytuacji, w której konsument zmuszony jest kontynuować usługę z obawy przed niewspółmiernie wysoką opłatą – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK, cytowany w komunikacie.

Jak przypomniano, że zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli konsument wypowie umowę z operatorem telekomunikacyjnym przed końcem jej obowiązywania, ten drugi ma prawo pobrać opłatę. Jednak co ważne- opłata taka nie może być wyższa niż przyznana konsumentowi ulga, pomniejszona o czas korzystania z usług. Natomiast wysokość ulgi jest wskazana w umowie – chodzi o zawarcie umowy na warunkach promocyjnych.

- Z analizy skarg i zawartych umów wynika, że UPC Polska może zastrzegać nieadekwatnie wysokie opłaty za wypowiedzenie umowy przed terminem – przewyższają one wartość tych umów (sumę opłat abonamentowych). Z cytowanych skarg konsumentów wynika, że musieliby oni zapłacić więcej za rozwiązanie umowy niż gdyby płacili co miesiąc za usługi UPC- czytamy.

Ponadto dodano, że w toku są postępowania wyjaśniające wobec Netii oraz Vectry, w których Urząd sprawdza, "czy operatorzy zastrzegają opłaty za wypowiedzenie umowy przez konsumentów, które są wyższe niż wysokość abonamentu".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: UPC Polska zawyżało opłaty za rezygnację z umowy? UOKiK wszczął postępowanie - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki