Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unia Europejska ma dofinansować projekt krajów nadbałtyckich MAST

Jacek Sieński
Litewski szkuner Brabander, razem z żaglowcami z Danii, Polski i Szwecji, uczestniczyć ma w projekcie edukacyjnym MAST
Litewski szkuner Brabander, razem z żaglowcami z Danii, Polski i Szwecji, uczestniczyć ma w projekcie edukacyjnym MAST MOSIR
Litewski szkuner Brabander, razem z żaglowcami z Danii, Polski i Szwecji, uczestniczyć ma w projekcie edukacyjnym MAST

W przyszłym roku mają wypłynąć na morze żaglowce i jachty z młodymi załogami z Danii, Litwy, Polski oraz Szwecji. Ma to umożliwić realizacja morskiego projektu edukacyjnego Marime Education and Sail Training for young people MAST, dofinansowanego przez Unię Europejską, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk 2007-2013. Głównym beneficjentem projektu jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku.

- Naszymi partnerami w projekcie MAST są miasto Kalmar i Szwedzka Szkoła Żeglarska, Uniwersytet w Kłajpedzie, armator duńskiego jachtu Roret, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz Stowarzyszenie Edukacja pod Żaglami - wymienia Piotr Królak z gdańskiego MOSiR. - Współdziała z nami międzynarodowa organizacja European Maritime Heritage, zrzeszająca armatorów historycznych statków. Żaglowcami, które mają być wykorzystane w bezpłatnych rejsach z młodzieżą, będą litewski Brabander, szwedzki Saparen i od roku 2012, po odbudowaniu, nasz Generał Zaruski. Natomiast jachtami przeznaczonymi do odbywania wypraw z młodymi załogami mają być Roret i Śniadecki, należący do AWFiS.

Pod koniec tego miesiąca zapadnie decyzja dotycząca zakwalifikowania wniosku MOSiR w Gdańsku o dofinansowanie przez UE projektu MAST aż w 85 proc. Chodzi o kwotę 1,2 mln euro, która ma być rozdzielona pomiędzy wszystkich partnerów projektu. Dofinansowanie będzie obejmować także żaglowce i jachty odbywające rejsy edukacyjne. W przypadku Generała Zaruskiego chodzi o uzyskanie 120 tys. euro na zakup jego wyposażenia.

- Etapowe wdrażanie projektu MAST w życie powinno zacząć się w styczniu 2011 roku - mówi Piotr Królak. Najpierw partnerzy muszą przygotować program edukacyjny, przeznaczony dla młodzieży, w tym niepełnosprawnej i trudnej; ustalić trasy i terminy bałtyckich rejsów oraz przeszkolić kadrę instruktorów i nauczycieli.

Projekt zakłada organizowanie wypraw z załogami złożonymi z młodych ludzi i kadry instruktorskiej z krajów, które w nim uczestniczą. Potem, w trakcie rejsów testowych na Sarpenie, Brabanderze, Rorecie i Śnadeckim nastąpi weryfikacja przygotowanego programu. Pozwoli to też na sporządzenie opracowania "Vademecum MAST". Będzie ono pomocne w organizowaniu już programowych rejsów, a później - w planowanym utworzeniu międzynarodowego stowarzyszenia MAST, zrzeszającego partnerów projektu i organizacje zajmujące się morską edukacja młodzieży na żaglowcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki