Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Kościerzynie odwiedzili więzienie. Wizyta dostarczyła sporo wrażeń

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Wizyta w Areszcie Śledczym w Starogardzie Gdańskim zrobiła duże wrażenie na uczniach kościerskiego Ogólniaka.
Wizyta w Areszcie Śledczym w Starogardzie Gdańskim zrobiła duże wrażenie na uczniach kościerskiego Ogólniaka. Fot.Kpt. K. Turzyńska, por. L. Kolaska, st. chor. J. Bollin-Osypenko
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Kościerzynie mogli przekonać się jak wygląda codzienność więźniów, a także na czym polega praca Służby Więziennej. Stało się to możliwe dzięki wycieczce do Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim. Wrażenia z pobytu w tym miejscu były niezapomniane.

Uczniowie kościerskiego Ogólniaka z wizytą w więzieniu

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Kościerzynie wzięli udział w dość nietypowej wycieczce. Tym razem młodzież wraz z nauczycielami wybrała się do Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim. Wyprawa ta zrobiła ogromne wrażenie na licealistach. Mogli przekonać się, jak wygląda pobyt w tym miejscu, a także zapoznać z ofertą pracy w Służbie Więziennej.

Nie zabrakło też rozmów na temat prawa, a dokładniej tego, jak nie trafić za więzienne mury.

- W starogardzkim Areszcie Śledczym odbyły się kolejne zajęcia z młodzieżą w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego Służby Więziennej związanego z prewencją przestępstw wśród młodzieży „W Służbie Prawu” - informuje kpt. Kamila Turzyńska, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim, starszy psycholog działu penitencjarnego. - Na podstawie wykładu oraz przedstawionej prezentacji multimedialnej z zakresu edukacji prawnej uczniowie dowiedzieli się również jakie środki karne może zastosować sąd oraz czym są środki zabezpieczające, a czym probacyjne. Ponadto nauczyli się odróżnić zbrodnie od występku oraz wskazać konsekwencje natury prawnej, które może ponieść sprawca przestępstwa.

Uczniowie zdobyli też wiedzę na temat zadań realizowanych przez Służbę Więzienną, zobaczyli jak wygląda umundurowanie więzienników, oraz z czym wiąże się problematyka uzbrojenia, które jest wykorzystywane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej podczas np. konwojowania osób pozbawionych wolności, czy też szkolenia strzeleckiego.

- Podczas wizyty przedstawiono licealistom wymagania stawiane kandydatom chcącym służyć w mundurze funkcjonariusza Służby Więziennej, omówiono proces rekrutacji oraz mocne strony Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim jako pracodawcy - dodaje kpt. Kamila Turzyńska.

Po części teoretycznej przyszedł czas na to, by młodzież mogła przekonać się, jak wygląda codzienność w więzieniu. Funkcjonariusze umożliwili im porównanie warunków oddziału mieszkalnego zakładu karnego typu półotwartego oraz zamkniętego ze szczególnym uwzględnieniem różnic w zakresie stosowanych zabezpieczeń techniczno – ochronnych. Ponadto młodzież zobaczyła place spacerowe, świetlice, gdzie na co dzień osadzeni uczestniczą w zajęciach kulturalno-oświatowych i kaplicę.

- Duże zainteresowanie wzbudziła cela zabezpieczająca, czyli jeden ze środków przymusu bezpośredniego oraz możliwość przymierzenia środków ochrony osobistej, w które wyposaża się funkcjonariuszy podczas wykonywania zadań służbowych - przyznaje rzecznik Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim. - Największą „atrakcją” podczas pobytu uczniów w starogardzkiej jednostce penitencjarnej było wejście na wieżyczkę ochronną, możliwość zobaczenia pojazdu operacyjno-konwojowego oraz pokaz umiejętności psa specjalnego Nemo, który został przygotowany przez sierż. Bartłomieja Ehlerta.

Mjr Andrzej Ścisłowski, zastępca dyrektora starogardzkiej jednostki przestrzegł młodzież przed zachowaniami mogącymi na zawsze zamknąć im drogę do pracy w formacjach mundurowych.

- Wizyta w starogardzkim areszcie była cenną lekcją i zrobiła niesamowite wrażenie - mówi uczennica kościerskiego Ogólniaka. - Dotychczas takie miejsca znaliśmy jedynie z telewizji. Teraz mogliśmy przekonać się, jak jest naprawdę. Klimat tego miejsca na długo zostanie w naszej pamięci.

Dodajmy, że uczniom podczas wizyty w Areszcie Śledczym w Starogardzie Gdańskim towarzyszyły nauczycielki Izolda Gulczyńska-Zalewska i Barbara Galant.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki