Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczeń gdańskiego liceum stworzył audioprzewodnik po największych zabytkach i atrakcjach miasta

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Agnieszka Fijałkowska
Ponad 100 opisanych i zaznaczonych na mapie atrakcji, cztery trasy zwiedzania, godziny otwarcia placówek, ceny biletów, a nawet lokalizacja toalet – to tylko część informacji, jakie znaleźć można w mobilnej aplikacji zwiedzajgdansk.pl, stworzonej przez jednego z gdańskich uczniów Liceum Ogólnokształcącego nr 2 – Jakuba Lange.

- Jestem uczniem gdańskiej szkoły średniej i pasjonatem programowania, stąd też tworzeniem aplikacji od strony technicznej zająłem się sam. Na pomysł stworzenia audioprzewodnika wpadł mój tata, gdy wspólnie zwiedzaliśmy Berlin w czasie tegorocznego długiego weekendu majowego. Stwierdził, że brakuje mu czegoś, co pomogłoby zorganizować zwiedzanie i oszczędzić czas, dochodząc do wniosku, że mogłaby to być właśnie aplikacja mobilna – opowiada nam twórca aplikacji zwiedzajgdansk.pl, Jakub Lange.

Stworzona przez gdańskiego licealistę aplikacja to właściwie audioprzewodnik z informacjami o gdańskich zabytkach. Jest tu też sporo praktycznych wskazówek, dotyczących m.in. biletów komunikacji miejskiej i alternatywnych środków transportu, jak rower Mevo czy hulajnoga.

Obecnie z naszym przewodnikiem można zwiedzić ponad 50 zabytków w obrębie Głównego Miasta oraz Oliwy, a także 60 murali na Zaspie. Treści dotyczące murali zostały nam udostępnione przez Instytut Kultury Miejskiej.

- W aplikacji znajdziemy cztery gotowe trasy zwiedzania, a także dużo przydatnych informacji praktycznych, jak na przykład te o cenach biletów do muzeów lub położeniu toalet. Treść przewodnika dotycząca zabytków została oparta o rzetelne źródło informacji, jakim jest Gedanopedia – internetowa encyklopedia Gdańska. Było to możliwe dzięki uprzejmości Fundacji Gdańska, która jest właścicielem tego portalu – mówi dalej młody programista.

Aplikacja dostępna jest zarówno dla systemu Android, jak i iOs. Przygotowana została w dwóch językach: polskim i angielskim, dzięki czemu mogą korzystać z niej nie tylko mieszkańcy i polscy turyści, ale też zagraniczni.

- Audioprzewodnik nie mógłby powstać bez wsparcia wielu wolontariuszy, którzy stworzyli nagrania oraz przetłumaczyli aplikację na język angielski. Jest to grupa 11 osób, wśród których znaleźli się także Amerykanie i Kanadyjczyk - ich pomoc była niezastąpiona podczas nagrywania angielskiej wersji audio. Choć część ochotników to po prostu moi znajomi, to zdecydowaną większość z nich znalazłem za pośrednictwem internetu – kontynuuje Jakub Lange. - Zdjęcia do aplikacji wykonaliśmy z tatą i bratem samodzielnie. Prace nad projektem trwają od połowy maja. Trwają, bo mimo tego, że aplikacja od września jest już dostępna, to cały czas ją rozwijamy. Potencjał jest ogromny, ale obecnie skupiamy się po prostu na dodawaniu kolejnych zabytków i interesujących miejsc, których w Gdańsku jest bardzo dużo – podsumowuje.

Strona aplikacji: www.zwiedzajgdansk.pl
Koszt jej pobrania to niecałe 5 zł.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki