Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczczono pamięć żołnierzy AK na Cmentarzu Łostowickim. Światło dla Bohaterów na 82. rocznicę

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Uczczono pamięć żołnierzy AK na Cmentarzu Łostowickim. Światło dla Bohaterów na 82. rocznicę
Uczczono pamięć żołnierzy AK na Cmentarzu Łostowickim. Światło dla Bohaterów na 82. rocznicę Przemysław Świderski
Mija 82. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Dla Gdańska 14 lutego jest więc szczególną datą, ponieważ cyklicznie upamiętnia się pamięć żołnierzy w akcji "Światło dla Bohaterów". Także i w tym roku zapalono znicze na Kwaterze AK na Cmentarzu Łostowickim.

Upamiętniono żołnierzy AK na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku

W uroczystościach na Cmentarzu Łostowickim w środę, 14 lutego, udział brali przedstawiciele gdańskiego magistratu, a w tym Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta miasta. O godzinie 17:00 zapalono znicze na Kwaterze AK.

- Armia Krajowa to nasze bezcenne dziedzictwo. Zwłaszcza teraz, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się straszliwa, wyniszczająca wojna. Rocznica powołania AK to szczególna okazja, by przypomnieć wielki heroizm i zaangażowanie żołnierzy naszej podziemnej armii. Łączy nas pamięć o tych ludziach i ich historia. Dzięki temu przeszłość staje się żywa, przemawia do nas i porusza – mówił Piotr Kryszewski, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. usług komunalnych. – Przejmujemy w spadku odpowiedzialność za to, jak zostanie zapamiętana. Dlatego spotkamy się na Kwaterze Akowskiej, by powtórzyć słowa przywoływane każdego roku: pamiętamy i nie zapomnimy.

ZOBACZ TAKŻE: Praprapradziadek J.R.R. Tolkiena brał udział w obronie Gdańska przed Rosjanami? Historyk przedstawia nowe fakty

Miejsce na Cmentarzu Łostowickim jest od lat 90. miejscem spoczynku ponad 200 żołnierek i żołnierzy Armii Krajowej. Druga taka kwatera znajduje się w Sopocie. Członkowie polskiego podziemia zostali także pochowani w indywidualnych mogiłach trójmiejskich cmentarzy.

Akcja Światło dla Bohaterów

Akcja Światło dla Bohaterów została reaktywowana w 2016 roku. Polega na zapalaniu zniczy na każdej mogile, należącej do żołnierzy AK.

- Zapoczątkowaliśmy je z myślą, aby zamiast dat i statystyk mówić o osobach, których doczesne szczątki spoczęły w tym miejscu i przypominać ich słowa – mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska, kierownik Wartowni nr 1 na Westerplatte. – Rok temu 11 lutego 2023 roku odeszła na wieczną wartę sanitariuszka Armii Krajowej, niezwykle zasłużona dla kombatantów gdańska lekarka Zofia Zygmuntowicz. 10 stycznia zaś dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o śmierci Ireny Wronkowskiej. Właściwie nie ma miesiąca, abyśmy nie żegnali ostatnich z ostatnich gdańskich akowców. Tym ważniejsze stają się działania mające przypominać ich biografie i spuściznę - podkreśla.

ZOBACZ TAKŻE: Wysoka woda w Wiśle w Mikoszewie i Kiezmarku. Zobaczcie zdjęcia z drona!

Organizatorami akcji Światło dla Bohaterów są Miasto Gdańsk, Stowarzyszenie Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Muzeum Gdańska.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki