Uchwała antysmogowa dla Sopotu przyjęta. Do 2024 roku z nadmorskiego kurortu mają zniknąć wszystkie piece węglowe

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Sejmik Województwa Pomorskiego przyjął na poniedziałkowej, 24.02.2020, sesji uchwałę antysmogową dla Sopotu, zgodnie z którą do 2024 roku z nadmorskiego kurortu mają zniknąć wszystkie piece węglowe. W ciągu najbliższych dwóch lat ich wymianę na instalacje proekologiczne będzie finansować w całości miasto.

W przyjętej przez radnych Sejmiku uchwale antysmogowej dla Sopotu określony został termin, do którego wszystkie instalacje grzewcze, w których stosowane jest paliwo stałe, powinny zostać zlikwidowane. Na właścicieli i użytkowników domów czy mieszkań, które po tym czasie nadal będą opalane węglem, nakładane będą kary finansowe. Datą tą jest 1 stycznia 2024 roku.

- Sopot jest pierwszą gminą w województwie, dla której przyjęto takie uregulowania. Stawiamy wysoko poprzeczkę i nawet jak jednego dnia w roku występuje u nas przekroczenie norm, jest to dla nas problem. Problem zdrowotny i wizerunkowy z uwagi na uzdrowiskowy charakter miasta. Młode pokolenie nigdy nam nie wybaczy zaniedbań w dziedzinie ekologii, stąd nasze bardzo konkretne działania – mówi prezydent Sopotu, Jacek Karnowski.

„W roku 2018 stacja pomiarowa zlokalizowana w Sopocie zarejestrowała 14 dni z poziomem zanieczyszczenia przekraczającym 50 g/m3. Analiza rozmieszczenia oraz ładunków emisji powierzchniowej pyłu PM10 wykonana na potrzeby rocznej oceny jakości powietrza wykazuje istnienie źródeł powierzchniowych pyłu zawieszonego PM10 na terenie miasta - czytamy w uzasadnieniu przyjętej uchwały antysmogowej dla Sopotu. - Każda, nawet lokalnie występująca emisja przekłada się na pogorszenie komfortu i zdrowia narażonych na nią osób”.

Czytaj także

Status uzdrowiska Sopot posiada od 1999 roku. Władze miasta nie kryją, że jego utrzymanie oraz poprawa wskaźników jakości powietrza jest dla nich „priorytetowa”.

- Sopot od 1996 roku realizuje program likwidacji niskiej emisji. Według stanu na dzień 30.09.2019 wszystkie lokalne kotłownie węglowe zostały zlikwidowane. Dzięki programowi ograniczania niskiej emisji oraz dopłat do likwidacji pieców węglowych ilość indywidualnych palenisk na węgiel została w sposób zdecydowany ograniczona. Szacuje się, że z istniejących w 1995 roku ok. 8 tys. pieców węglowych na terenie miasta funkcjonuje już tylko ok. 300 palenisk węglowych – informują sopoccy urzędnicy.

W związku z przyjętą uchwałą antysmogową, miasto zmodyfikowało dotychczasowy system dopłat do likwidacji urządzeń grzewczych opalanych węglem. W latach 2020-21 dofinansowanie do wymiany pieców na instalacje proekologiczne wynosić ma pełne 100 proc., w kolejnych będzie już nieco niższe. W roku 2022 sięgnie 80 proc., a w roku 2023 - 60 proc.

Czytaj także

- Od stycznia 2024 roku miasto zaprzestanie udzielania dofinansowania do likwidacji ogrzewania węglowego. Maksymalny poziom dofinansowania, w postaci 800 zł na każdy kW zainstalowanej mocy nowego źródła, został określony w oparciu o rzeczywiste koszty w przedstawianych rozliczeniach umów na dofinansowanie zawartych w latach 2018 i 2019 – mówi Anna Dyksińska z sopockiego magistratu. - Dla urządzeń o mocy 24 kW (najczęściej instalowane urządzenia) dofinansowanie wyniesie 19 200 zł. Dotychczasowe maksymalne dofinansowanie wynosiło: dla najemców lokali komunalnych: 17 000 zł, dla właścicieli domów jednorodzinnych: 15 000 zł, dla pozostałych właścicieli lokali mieszkalnych: 7 000 zł. Teraz poziom dofinansowania do likwidacji ogrzewania węglowego będzie jednakowy dla wszystkich.

- Dopłaty te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. W całym roku 2019 udzieliliśmy dofinansowania 30 właścicielom, którzy chcieli zlikwidować ogrzewanie węglowe. W tym roku tylko do połowy lutego wpłynęły już 32 wnioski o dofinansowanie na likwidacje ogrzewania węglowego – mówi dalej prezydent Karnowski. - Likwidacja pieców to początek, kolejnym krokiem, który opracowujemy w ramach nowej strategii miasta, będzie kwestia transportu – dodaje.

Czytaj także

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ładne zdjęcie takie ekologiczne...

k
krys

Powinni częściej robic dofinansowania do wymiany pieców https://izotom.pl/kp/piece-kondensacyjne/

G
Gość

Wiele piecy to dziela sztuki. Kazda kafelka jest warta krocie. Przyjdzie walec i wyrowna?

Dodaj ogłoszenie