Trójmiejski system monitoringu jakości powietrza zyska dwie nowe stacje. Cztery kolejne przejdą modernizację

MPZaktualizowano 
Trójmiejski system monitoringu jakości powietrza w 2020 r. zyska dwie nowe stacje. Umowę na dofinansowanie tej inwestycji ze środków unijnych podpisali w środę 4 września 2019 r. m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Piotr Stepnowski, prezes zarządu Fundacji Agencji Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej (ARMAAG).

W ramach projektu po jednej nowej stacji Systemu Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Trójmiejskiej do września 2020 roku zyskają Gdańsk (w Matarni, przy obwodnicy) i Sopot. Dzięki temu powierzchnia terenów objętych monitoringiem powietrza wzrośnie do 7500 hektarów.

Cztery z dziewięciu istniejących już Trójmieście stacji (Gdańsk Nowy Port, Gdańsk-Hallera/Leczkowa, Gdynia-Szafranowa i Gdynia-Wendy) przejdzie z kolei modernizację, w wyniku której będą miały możliwość równoczesnego pomiaru pyłu drobnego PM2,5 i PM10.

W żadnym wypadku nie powinno nas uspokajać przeświadczenie, że skoro mieszkamy na morzem i często u nas wieje, to nie mamy problemów z pyłami. Rozbudowujemy sieć monitoringu, bo dokładna informacja o tych zanieczyszczeniach jest podstawą do ich ograniczania - podkreślał marszałek Mieczysław Struk.

Dzięki realizacji projektu system funkcjonujący na terenie Trójmiasta włączony zostanie do systemu europejskiej sieci informacyjnej. Będzie również spełniał wszystkie uwarunkowania prawne, w tym m.in. dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy (dyrektywa CAFE) oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie dokonywania oceny poziomów substancji w powietrzu.

Czytaj także

Wyniki pomiarów z rozbudowanej sieci będą wykorzystywane do opracowywania modeli jakości powietrza oraz różnych dokumentów strategicznych (m.in. programów ochrony powietrza, planów gospodarki niskoemisyjnej, strategii elektromobilności).

Całkowita wartość rozbudowy monitoringu to ponad 1,5 mln zł, a dofinansowanie unijne ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniosło ponad 1,2 mln zł.

Przypominamy, że stan jakości powietrza można obserwować na bieżąco na stronie armaag.gda.pl.

Największe zagrożenia dla zdrowia w 2019 roku. Zobacz, co je...

Zobacz też: Minister środowiska: Program "Czyste powietrze" niezagrożony

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie