Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące Pomorzan czekają z PIT-em na ostatnia chwilę

Maciej Pietrzak
fot. WOJCIECH BARCZYNSKI
Mieszkańcy Trójmiasta są bardziej opieszali w wypełnianiu zeznań niż reszta Pomorzan. Średnio 85 proc. mieszkańców naszego regionu rozliczyło się już z urzędami skarbowymi za zeszły rok. - Naszą polską specyfiką jest to, że dużo osób pozostawia składanie deklaracji na ostatni miesiąc, tydzień, a nawet dzień - mówi Bartosz Cichocki, p.o. naczelnik Urzędu Skarbowego w Tczewie.Z rozliczeniem ociągają się szczególnie ci, którzy do podatku muszą dopłacić. E-deklaracje popularne

Urzędników cieszy jednak fakt, że zainteresowanie rozliczeniem PIT-ów drogą elektroniczną z roku na rok zyskuje większą popularność. Na razie liczba  zeznań złożonych przez internet w województwie pomorskim wynosi ponad 320  tys. W samym Gdańsku tym sposobem rozliczyło się blisko 69 tys. podatników. Stolica Pomorza plasuje się pod tym względem na szóstym miejscu w kraju, niewiele gorzej wypada Gdynia, z 13 lokatą.
Co ważne, chętnie z e-deklaracji korzystają też mieszkańcy mniejszych powiatów, dlatego rozliczanie się przebiega tam tak sprawnie.
- Co roku obserwujemy tendencję świadczącą o tym, że podatnicy w urzędach skarbowych spoza Trójmiasta rozliczają się szybciej niż podatnicy z Gdańska czy z Gdyni - zauważa Barbara Szalińska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Gdańsku.

Do Urzędu Skarbowego w Tczewie wpłynęło już 82 proc. PIT-ów. 44 proc. deklaracji, które spłynęły, zostało rozliczonych przez internet. Jeszcze lepszym wynikiem mogą się pochwalić urzędnicy w Starogardzie Gdańskim, gdzie praktycznie co drugi PIT został wypełniony w sieci. To rekordowy wzrost aż o 24 proc. w porównaniu do zeszłego roku. W powiecie bytowskim zeznań nie złożyło jeszcze tylko około 15 proc. podatników. Podobne dane podaje Urząd Skarbowy w Malborku, obejmujący  trzy powiaty: malborski, nowodworski i sztumski. Do końca kwietnia zeznanie powinno złożyć 53 185 podatników. Malborska skarbówka czeka jeszcze na około 8 tys. deklaracji. W Urzędzie Skarbowym w Kartuzach złożono około 83 proc. oczekiwanych zeznań, a brakuje około 9100. To dane porównywalne do tych w analogicznym okresie roku ubiegłego. Około 49 proc. zeznań zostało złożonych w formie elektronicznej i jeśli taka tendencja się utrzyma to spodziewamy się, że udział zeznań złożonych elektronicznie w ich ogólnej liczbie będzie wyższy od zanotowanego w ubiegłym roku.

Trochę bardziej leniwi są podatnicy z powiatów wejherowskiego i człuchowskiego - tam liczba złożonych deklaracji jest niższa od pomorskiej średniej.

- Czekamy jeszcze na około 20 tysięcy zeznań podatkowych - mówi Anna Jankowska z Urzędu Skarbowego w Wejherowie.
Powinno do niego wpłynąć ponad 80 tys. deklaracji podatkowych. W Urzędzie Skarbowym w Człuchowie złożono 17 800 zeznań, brakuje jeszcze około 5 tys. zeznań. 5700 zeznań złożonych zostało drogą elektroniczną.

Kary dla spóźnialskich

Przypominamy, że za nierozliczenie się z fiskusem w terminie można dostać karę grzywny w trybie mandatowym. Jej wysokość określa kodeks karny skarbowy.
- Kara musi się mieścić w granicach  nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia - przypomina Barbara Szalińska.

Urzędnicy służą pomocą

W przypadku pytań i wątpliwości związanych z rozliczaniem podatków warto skorzystać z oferty Krajowej Informacji Podatkowej (KIP). Zapewnia  ona szeroką informację z zakresu prawa podatkowego. Numery telefonów do KIP to: 801 05 50 55 lub 22 330 03 30. Ponadto dla wszystkich mieszkańców regionu Izba Skarbowa w Gdańsku prowadzi także punkt informacyjny, czynny codziennie od godziny 9 do 14.
Ministerstwo Finansów z kolei wprowadziło w tym roku na swojej stronie internetowej nową usługę - FER. Podając podstawowe dane, można skorzystać z już wstępnie wypełnionego przez fiskus zeznania.

Skarbówki dłużej czynne

W ostatnich dwóch dniach rozliczania się z fiskusem urzędy skarbowe wydłużają czas swojej pracy. Zarówno 29, jak i 30 kwietnia będą one czynne od godziny 8 do 18.  Nie warto czekać z rozliczeniem do ostatnich dni także dlatego, że im później złożymy nasze zeznanie, tym później otrzymamy ewentualny zwrot nadpłaconego podatku. Średnio czas tego oczekiwania wynosi około miesiąca, ale ci, którzy nie spieszyli się z PIT-em, zwrot mogą dostać nawet dopiero w lipcu.

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki