Tymczasowa stawka 0 proc. VAT na prace konserwatorskie

Jacek Sieński
Renowacja Twierdzy Wisłoujście jest niezwykle kosztowna
Renowacja Twierdzy Wisłoujście jest niezwykle kosztowna Archiwum
Udostępnij:
Z powszechną krytyką spotkało się podwyższenie przez Ministerstwo Finansów stawki podatku VAT na prace konserwatorskie z 0 do 23 proc. Tym bardziej że w kraju na renowację oczekuje kilkanaście tysięcy zabytkowych budynków, które popadają w ruinę, o czym pisaliśmy w "Polsce Dzienniku Bałtyckim". Resort finansów złagodził przepisy o podatku VAT, ale tylko czasowo, do końca roku, co spowoduje komplikacje dla inwestorów.

Maria Hyż z Wydz. Prasowego Ministerstwa Finansów poinformowała, że gotowy jest projekt rozporządzenia ministra finansów, opublikowany 21 marca, w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W projekcie tym zawarto zapis dotyczący okresowego zwolnienia z podatku VAT usług konserwatorskich zabytków. Został on już skierowany do uzgodnień międzyresortowych. Ma wejść w życie 1 kwietnia.

Zgodnie z par. 43 rozporządzenia, z podatku zwalnia się okresowo, do 31 grudnia, usługi polegające na prowadzeniu prac konserwatorskich i restauratorskich dotyczących zabytków. Zwolnienie to stosuje się pod warunkiem, że prace te wykonywane są przez osoby mające kwalifikacje, które dają uprawnienia do ich prowadzenia, budowla w okresie wykonywania prac konserwatorskich była wpisana do rejestru zabytków lub do inwentarza muzeum, a prace renowacyjne nadzorują wojewódzkie służby ochrony zabytków.

Zagrożenie, jakie niesie za sobą podwyższenie stawki VAT na prace renowacyjne, dostrzegli parlamentarzyści. Powołali oni 2 marca dziewięcioosobowy Parlamentarny Zespół ds. Ochrony Zabytków. W składzie tego zespołu znajduje się najwięcej posłów z Pomorza. Są to: Jerzy Borowczak i Piotr Ołowski z PO, Andrzej Jaworski i Kazimierz Smoliński z PiS oraz Jarosław Sellin.

Tomasz Korzeniowski, znany gdański konserwator, wskazuje na bałagan, jaki wywoła wejście w życie rozporządzenia. Szczególnie skomplikowana stanie się sytuacja inwestorów przygotowujących wnioski na dofinansowanie prac konserwatorskich z funduszy europejskich, których realizacja nastąpi w 2012 roku. Inwestorzy nie będą wiedzieli, czy do kosztów doliczyć 23 proc. VAT, czy też nie. Tymczasem wnioski o dotacje do prac renowacyjnych przygotowują już władze wielu miast, w tym Gdańska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie