Tydzień Ukraiński w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

  Tydzień Ukraiński w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

  Grażyna Antoniewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  „Eryk XIV” teatru z Kijowa

  „Eryk XIV” teatru z Kijowa ©materiały prasowe GTS

  W sobotę rozpoczyna się w Gdańsku Tydzień Ukraiński, w ramach cyklu Teatry Europy, organizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski.
  „Eryk XIV” teatru z Kijowa

  „Eryk XIV” teatru z Kijowa ©materiały prasowe GTS

  Teatralną ucztę rozpocznie Narodowy Akademicki Teatr Dramatyczny im. Iwana Franki w Kijowie, który wystąpi ze spektaklem „Eryk XIV” Augusta Strindberga.

  - Pokazany w sztuce Strindberga temat walki o władzę jest uniwersalny - mówili o tym przedstawieniu uczestniczący w nim aktorzy. - Ale „Eryk XIV” to także refleksja nad tym, co dzieje się na Ukrainie. Sztuka nie może nie reagować na otaczającą rzeczywistość.

  Następny zaproszony spektakl, „Dzienniki Majdanu” w reżyserii Andrija Maja (również Teatr im. Iwana Franki), to z kolei stworzony z relacji naocznych świadków, poruszający i - niestety - wciąż aktualny spektakl dokumentalny.

  - Jeden ze współpracowników naszego teatru zginął na Majdanie - mówili aktorzy na wczorajszej konferencji prasowej. Te ofiary nie będą na marne.

  Jedną z ciekawszych propozycji teatralnych ze względu na formę jest przedstawienie „Red” teatru Prekrasni Kvity z Charkowa. Zobaczymy historię trzech mężczyzn zniewolonych kobiecą siłą i pięknem. Spektakl, pozbawiony pustych słów i sztucznych gestów, przypomina medytację nad znaczeniem miłości i jej konsekwencjami. Podczas Tygodnia Ukraińskiego pokazana zostanie również komedia „Stalkers”, napisana przez Pavlo Arie i wyreżyserowana przez Stasa Jirkova. Opowiada ona historię zapomnianych przez wszystkich ekscentrycznej Prisi, szalonej matki, i jej głupiego syna, mieszkających w jednej z opuszczonych czarnobylskich wiosek.

  Niezwykle ciekawą propozycją na pograniczu muzyki i teatru jest opera requiem „IYOV”. Libretto opery jest współczesną interpretacją „Księgi Hioba”, jednak zamiast Hioba główną rolę zdaje się odgrywać specjalnie przygotowany fortepian, który zamienia się w całą orkiestrę.

  Bogaty program tygodnia zamknie koncert zespołu ONUKA. To projekt muzyczny artystów Eugena Filatova, KOOQLA i Naty Zhizhchenko. Na Ukrainie cieszą się ogromną popularnością dzięki połączeniu muzyki elektronicznej z tradycyjnymi instrumentami. Tydzień Ukraiński pozwoli również bliżej przyjrzeć się współczesnej sztuce ukraińskiej.

  - Trzeba pokazywać, jak bardzo widzimy Ukrainę jako część Europy - deklarował cel tygodnia prof. Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.


  Program i informacje o biletach na teatrszekspirowski.pl

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo