Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Zobacz, gdzie się zgłosić

Edyta Litwiniuk
W poniedziałek, 20 lutego, rozpoczyna się Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Do 25 lutego każda zainteresowana osoba może zgłosić się do lokalnej prokuratury, policji, ośrodków pomocy społecznej czy stowarzyszeń zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy. Podczas odbywających się tam dyżurów zainteresowani będą mogli uzyskać porady prawne czy pomoc psychologa.

Akcja związana jest z Międzynarodowym Dniem Pomocy Ofiarom Przestępstw i ma zasięg ogólnopolski. W Polsce dzień ten obchodzony jest 22 lutego, od 2003 r.

O tym, że tego typu inicjatywy są potrzebne, przekonani są pracownicy instytucji pomocowych czy stowarzyszeń.
- To bardzo dobry pomysł - mówi Elżbieta Michalska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lęborku. - Osoby pokrzywdzone w wyniku różnych przestępstw często boją zgłosić się po pomoc. Informacje o miejscach pełnienia dyżurów mogą je do tego skłonić.

- Ofiary przestępstw to często osoby bezradne, cierpiące na zespół stresu pourazowego. Trudno do nich dotrzeć. Dla takich osób wciąż robi się za mało - zauważa Włodzimierz Hałasiewicz, psycholog. - Nawet jeśli podczas Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw uda się pomóc tylko jednej osobie, to już będzie sukces.

Gdzie po pomoc?

Centralne miejsce udzielania porad dla Trójmiasta i woj. pomorskiego : Gdańsk Wrzeszcz, ul. Piramowicza 1/2, parter, od poniedziałku (20.02) do piątku (24.02), w godzinach: 14.00- 18.00. Dyżury pełnić będą: przedstawiciele samorządów radcowskich, adwokackich, prokuratorzy, kuratorzy, komornicy, policjanci, pracownicy socjalni. Recepcję gości, pomoc psychologiczna oraz koordynację zapewnia Centrum Interwencji Kryzysowej PCK w Gdańsku

Poza tym w akcji biorą udział wszystkie sądy działające na terenie Gdańska, w godzinach pracy instytucji, prokuratury działające na terenie Gdańska, w godzinach pracy instytucji,

Punkt Interwencji Kryzysowej PCK w Starogardzie Gdańskim, ul. Mickiewicza 9 - dyżury pełnić będą: prokurator (22, 23, 24 luty, w godzinach: 12.00 - 15.00), policjant (20-24 luty, w godzinach: 12.00-19.00)

Punkt Interwencji Kryzysowej w Kościerzynie, ul. Krasickiego 4, od poniedziałku (20.02) do piątku (24.02) w godzinach: 12.00-18.00. Dyżury pełnić będą: radca prawny, policjant.

Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia, zespół placówek opiekuńczo wychowawczych w Gdyni, ul. Wejherowska 65, w dniu 22.02 (środa), w godzinach 8.00 -17.00. Dyżurować będą: psycholog, pracownik socjalny, policjant, prokurator, straż miejska, pedagodzy

Punkt Pomocy Ofiarom Przestępstw, Słupsk, ul. Sienkiewicza 7/24, środa 22.02, godz. 10.00 - 12.00.

Punkt konsultacyjno- informacyjny pomocy osobom doznającym przemocy TAMA, Słupsk, ul.Jana Pawła II, pok. 604-606. Dyżuruje prawnik: wtorek (21.02) i piątek (24.02), godz. 16.00 - 20.00, specjaliści inni, poniedziałek -piątek, godz. 16.00-20.00.

Terminy i godziny przyjęć w swoim regionie sprawdzisz tez na stronie www.naszemiasto.pl

Mogą liczyć na wsparcie

Z Robertem Czerwińskim, rzecznikiem policji w Słupsku rozmawia Robert Gębuś

Czym różni się Tydzień Pomocy Ofiarom przestępstw od innych tygodni w waszej pracy? Przecież pomagacie codziennie.
Tak, ale w tym wypadku jest to pomoc szersza. Przed mieszkańcami otworem stają prokuratury, sądy, organizacje pozarządowe, będą dyżurowali policjanci. Chodzi o to, by na problem przemocy uczulić jak najszerszą grupę ludzi i uświadomić im, że zawsze mogą liczyć na pomoc. Takie akcje organizujemy regularnie od kilku lat.

Z jakimi problemami zgłaszają się do was ludzie? W jaki sposób pomagacie?
Bardzo często to problemy rodzinne, przemoc domowa. Ofiary niejednokrotnie nie wiedzą, że są pokrzywdzonymi. Godzą się z rolą ofiary, przyzwyczajają się do przemocy, szczególnie wtedy, gdy trwa od dłuższego czasu. Boją się rozmawiać o swoich problemach. Staramy się uświadomić ludzi, jak się przełamać i zwalczyć strach. Niektóre z przestępstw są tak skatalogowane, że ofiary muszą same złożyć wniosek o ściganie. Informujemy je wtedy, że jeśli mamy im pomóc, muszą taki wniosek złożyć. Uczulamy również, by nie przechodzić obojętnie obok krzywdy innych ludzi.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki