Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twierdza Wisłoujście przechodzi renowację. Kiedy zostanie oddana do użytku? Co się zmieni? ZDJĘCIA, WIDEO

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Wideo
od 16 lat
W środę, 2 sierpnia 2023 roku, na Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa i oprowadzenie podsumowujące prace renowacyjne oraz ich efekty. Podczas wydarzenia obecni byli Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska i Mieczysław Struk, marszałek pomorski.

Dulkiewicz: Twierdza Wisłoujście to obiekt wyjątkowy

Trwa renowacja twierdzy Wisłoujście, która ma bogatą historię sięgającą XV wieku. Jest to unikatowy przykład nadmorskiej architektury obronnej w Polsce. Otrzymała ona status Pomnika Historii i obecnie przechodzi kompleksowe prace renowacyjne, które przekształcą ją w atrakcyjne miejsce dla odwiedzających. Zakończenie projektu planowane jest na 2024 rok, wtedy zwiedzający będą mieli dostęp do nowych przestrzeni, a sama twierdza będzie przywrócona do swojego wyglądu sprzed XVII wieku, z pewnymi dodatkami z XVIII i XIX wieku.

Twierdza Wisłoujście, choć do tej pory była dostępna jedynie sezonowo, to po modernizacji dla zwiedzających dostępna ma być przez cały rok. Planowane jest urządzenie Centrum Archeologiczno-Turystycznego z elementami rzeczywistości wirtualnej w Koszarach Napoleońskich. W hangarze będzie prezentowana historia militarna samej twierdzy, a stamtąd turyści będą mogli rozpocząć swoje zwiedzanie innych budynków.

- Ten etap prac, który chcemy zaprezentować, nie odbyłby się bez pieniędzy z Unii Europejskiej, będących w dyspozycji w różnych funduszach marszałka - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska.

Przestrzeń wystawiennicza w Forcie Carré zajmie 740 m kwadratowych i będzie miejscem, gdzie odwiedzający będą mogli dowiedzieć się o bogatej historii twierdzy.

- To obiekt wyjątkowy, jest jednym z obiektów wpisanych na listę pomników historii prowadzonej przez Prezydenta RP - dodała prezydentka.

Innowacją będzie możliwość obejrzenia górnej działobitni Wieńca, a dalsze plany zakładają adaptację wieży twierdzy. Docelowo wieża zostanie przywrócona w stylu późnobarokowym, wzorowanym na dachu z 1721 roku, który wielokrotnie ulegał zniszczeniu z powodu piorunów. Całe przedsięwzięcie ma na celu przywrócenie dawnej świetności i atrakcyjności tej historycznej twierdzy dla zwiedzających.

- Bardzo cieszę się, że instytucje samorządu mogły uczestniczyć w realizacji tego projektu - mówił Mieczysław Struk, marszałek pomorski. - Pamiętam jak dziś, że śp. Paweł Adamowicz zainicjował pracę przy Twierdzy Wisłoujście i bardzo się cieszę, że Aleksandra Dulkiewicz kontynuuje to - dodał marszałek.

Prace rewaloryzacje Twierdzy Wisłoujście są prowadzone z 4 źródeł finansowania:

  • programu „Pożyczka Miejska” od Samorządu Województwa Pomorskiego poprzez Pomorski Fundusz Rozwoju (współfinansowanie EU)
  • programu „Pożyczka Rewitalizacyjna” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (współfinansowanie EU)
  • dotacji celowej Gminy Miasta Gdańsk
  • programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020, w projekcie Archaeobalt (współfinansowanie EU).

CZYTAJ TAKŻE:"Taśmy Maciejewskiej". Czy doszło do mobbingu i oczerniania kolegów z Lewicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki