Turniej Czterech Skoczni 2019 2020. Oberstdorf wyniki. Dawid Kubacki na trzecim miejscu. Ryoyu Kobayashi zwycięzcą pierwszych zawodów

(raf)
Dawid Kubacki
Dawid Kubacki Pawel Relikowski
68. Turniej Czterech Skoczni. Dawid Kubacki na trzecim, a Piotr Żyła na piątym miejscu w pierwszych zawodach cyklu rozgrywanych w niemieckim Oberstdorfie. Zwycięzcą inauguracji zawodów TCS został Japończyk Ryoyu Kobayashi.

• Piotr Żyła vs Anders Haare

Polscy skoczkowie w komplecie awansowali do niedzielnego konkursu w Oberstdorfie rozpoczynającego 68. Turniej Czterech Skoczni. W sobotę w kwalifikacjach biało-czerwoni zajmowali miejsca: 9. Piotr Żyła, 13. Dawid Kubacki, 21. Jakub Wolny, 22. Kamil Stoch. 23. Maciej Kot i 30. Stefan Hula. Najlepszy był Austriak Stefan Kraft, a tuż za nim uplasowali się Junshiro Kobayashi z Japonii oraz Sephan Leyhe z Niemiec.

W najlepszym przypadku do drugiej serii konkursu na niemieckiej skoczni awansować mogło pięciu Polaków. I tak się stało! Co prawda Stefan Hula nie popisał się (tylko 113,5 m) i przegrał w parze z Jakubem Wolnym, ale ten drugi został zdyskwalifikowany... za nieprzepisowy strój, więc do 30. wskoczył właśnie Hula. Najlepiej z naszych poradził sobie Dawid Kubacki, który za skok na odległość 132 metrów uzyskał 143,8 punkta i zajął czwarte miejsce. Ósmy był Piotr Żyła, który także skoczył 132 metry (141,3 pkt). Szczęścia nie miał natomiast Kamil Stoch, który skok oddawał w najgorszych warunkach wietrznych i zdołał dolecieć zaledwie na 124,5 metra (20 miejsce po pierwszej serii).

W Oberstdofie karty chcieli rozdawać tego dnia Ryoyu Kobayashi (138 metrów w pierwszej serii i zastanawiająco wysokie noty sędziów pomimo słabszego lądowania), który wyprzedził Karla Geigera (135 m) oraz Stefana Krafta (131 m).

Hula znacząco poprawił się w drugiej serii zawodów otwierających Turniej Czterech Skoczni. Skoczył 124,5 m, ale nie dało mu to skoku w zestawieniu, gdyż zbyt dużo punktów tracił po pierwszej części. Poprawił się także Stoch (130,5 m), który skakał już po skróceniu najazdu, co miało związek z dalekim skokiem Słoweńca Petera Prevca (135 m).

Emocji polskiej widowni dostarczyli Piotr Żyła oraz Dawid Kubacki. Pierwszy z naszych skoczków poleciał na odległość 129 metrów, a drugi na 133. Wówczas belka startowa była już znacząco obniżona. Mocniejsi w niedzielę byli jednak Geiger oraz Kobayashi. Japończyk w drugiej próbie skoczył 134 metry i tym samym wygrał pierwsze zawody Turnieju Czterech Skoczni.

8,894 kilograma waży Złoty Orzeł za wygraną Turnieju Czterech Skoczni. Po pierwszym konkursie bliżej do tego trofeum ma Japończyk Ryoyu Kobayashi.