Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu mogą otrzymać pomoc sopocianie cierpiący na depresję. Lista adresów

OPRAC.:
Anna Olejniczak
Anna Olejniczak
Mieszkasz w Sopocie i masz depresję? Tu znajdziesz pomoc - lista adresów
Mieszkasz w Sopocie i masz depresję? Tu znajdziesz pomoc - lista adresów pixabay
Szacuje się, że depresję cierpią obecnie nawet 3 miliony Polaków. To poważna choroba, która znacznie utrudnia funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca czy relacje z innymi ludźmi. Choć obiegowa opinia twierdzi, że "to tylko chwilowy dołek", obniżonego nastroju nie wolno lekceważyć, ponieważ nieleczona depresja może prowadzić nawet do samobójstwa.

23 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski dzień Walki z Depresją. To bardzo ważna data, bowiem jej celem jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia. Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Depresja może dotknąć każdego bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. To podstępna choroba, która często rozwija się całymi latami, wysysając energię i odbierając całą radość z życie. Bardzo utrudnia, a z czasem niemal zupełnie uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. Życie z depresją, to życie za grubą szarą szybą, przez którą nie przenikają żadne kolory, radości, choćby okruchy szczęścia.

Każdego dnia średnio szesnaścioro Polaków odbiera sobie życie, ponieważ nie może znieść cierpienia. Dlatego tak ogromnie ważne jest specjalistyczne wsparcie. Gdzie go szukać?

Wsparcie dla dzieci i młodzieży:

  • Sopocki Telefon Wsparcia Dzieci i Młodzieży prowadzony przez Stowarzyszenie Wsparcia i Interwencji „Support”, tel. 690 538 228, od poniedziałku do piątku, w godz. 16.00-18.00.
  • Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Sopocie, ul. Władysława IV 23, tel. 58 551 51 33 lub 882 433 500, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-18.00. Pracownicy PPP Sopot udzielają nieodpłatnej pomocy dzieciom, młodzieży i ich rodzicom.
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, 116 111 bezpłatny, działa całodobowo (24/7)
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka - 800 12 12 12, telefon i czat internetowy (na stronie Rzecznika: www.brpd.gov.pl) są czynne przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
  • Telefon i czat zaufania Towarzystwa Przyjaciół Dzieci - ogólnopolska linia pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz. 14.00 – 22.00 pod numerem tel. 800 119 119 dyżurują psycholodzy i pedagodzy.


CZYTAJ TAKŻE: Depresja u dzieci. Jak rozpoznać pierwsze objawy? Na co powinien zwrócić uwagę rodzic lub nauczyciel?

Wsparcie dla osób dorosłych:

  • Punkt Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie, al. Niepodległości 876, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-19.00, tel. 58 550 14 14, 609 680 115, Bezpłatne wsparcie psychologa oraz prawnika.
  • Sopocki Telefon Wsparcia w Sytuacjach Kryzysowych prowadzony przez Stowarzyszenie Wsparcia i Interwencji „Support” pomaga osobom w kryzysie: dorosłym, dzieciom i młodzieży. Pod nr tel. 690 538 228 dyżuruje zespół specjalistów: od poniedziałku do piątku w godz. 20.00-8.00 oraz w weekendy i święta przez całą dobę.
  • Trójmiejski Punkt Informacyjno-Konsultacyjny w Akademii Don Kichota – bezpłatne wsparcie psychologiczne dla osób w kryzysie psychicznym oraz informacja o ofercie wsparcia w obszarze zdrowia psychicznego. Akademia Don Kichota, al. Niepodległości 829, konsultacje telefonicznie oraz w formie stacjonarnej. Tel. 519 541 278 lub 572 685 422, od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00 – 18.00. W tych godzinach można przyjść do Akademii Don Kichota bez umawiania się.
  • Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, 800 70 2222, bezpłatnie, całodobowo, 7 dni w tygodniu.
  • Kryzysowy Telefon Zaufania – 116 123, bezpłatnie, codziennie od 14.00 do 22.00. Poradnia Telefoniczna udziela pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu.

Jeśli przeżywasz trudne chwile, konflikty wewnętrzne lub z bliskim osobami, czujesz się zagubiony i bezradny, nie możesz sobie poradzić z trudnymi emocjami, nie widzisz sensu życia, nachodzą cię myśli samobójcze… Pamiętaj, że są osoby, które chcą i mogą Ci pomóc!
CZYTAJ TAKŻE: Depresja. Objawy, które łatwo przeoczyć u naszych bliskich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki