reklama

Trzy szpitale na Pomorzu zostaną połączone. Sopocka reumatologia stanie się spółką

oprac. red.Zaktualizowano 
Podczas dzisiejszej sesji radni Sejmiku Województwa Pomorskiego podjęli decyzję o połączeniu trzech spółek szpitalnych: Szpitali Wojewódzkich w Gdyni, Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku oraz Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie.

- Połączenie trzech spółek szpitalnych umożliwi, co jest niezmiernie istotne, wypracowanie kompleksowego modelu opieki zdrowotnej nad pacjentami poprzez poszerzenie wachlarza świadczeń medycznych oraz rozwinięcie dotychczasowej działalności w kierunku nowoczesnych centrów diagnostyczno-leczniczych, jak np. utworzenie w Wejherowie Kaszubskiego Centrum Chorób Sercowo-Naczyniowych – mówi Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – W świetle projektowanej przez Ministerstwo Zdrowia ustawy o tzw. „sieci szpitali”, im bardziej kompleksowy jest podmiot leczniczy, tym ma większe szanse na stabilne finansowanie oferowanych świadczeń. Ponadto chcemy wzmocnić dotychczasową, tak ważną z punktu widzenia epidemiologicznego, działalność Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

Cztery szpitale na Pomorzu w jednej spółce. Powstanie nowoczesne centrum diagnostyczno-lecznicze

Co niezmiernie istotne, stosunki pracy z pracownikami zatrudnionymi na umowę o pracę (w tym warunki pracy i płacy) w tych trzech podmiotach pozostaną niezmiennie. Każdy ze szpitali zachowa autonomię w podstawowych zakresach działalności. Do końca marca 2017 r. spółka łącząca te trzy szpitale ma zostać wpisana do KRS pod jedną wspólną nazwą. Nie jest ona jeszcze znana. Władze województwa pomorskiego myślą o ogłoszeniu konkursu na jej nazwę.

Dodatkowo, w związku z planowanym połączeniem spółek, Zarząd Województwa Pomorskiego powołał Zespół Roboczy ds. pracowniczych, którego zadaniem będzie analiza funkcjonujących w poszczególnych Spółkach regulacji z zakresu zatrudnienia i wynagradzania pracowników oraz wypracowanie satysfakcjonujących wszystkie strony rozwiązań prawno-organizacyjnych. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele pracowników oraz związków zawodowych z każdych z trzech szpitali, a także Pełnomocnik Marszałka ds. Dialogu Społecznego Włodzimierz Szordykowski. Pierwsze spotkanie Zespołu odbędzie się w styczniu 2017 r.

Połączenie szpitala w Wejherowie z Gdynią. Zapadła decyzja radnych wojewódzkich

Radni sejmiku podjęli także decyzję o przekształceniu Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego w Sopocie z formy samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w leczniczą spółkę z o.o., które zostało zaplanowane w strategii województwa pomorskiego. Taka forma ułatwi zarządzanie jednostką, umożliwi wyraźny rozdział czynności zarządczych od nadzorczych. Ułatwi także udzielanie świadczeń zdrowotnych poza kontraktem z NFZ oraz pozwoli na bardziej elastyczne reagowanie na potrzeby społeczne w zakresie ochrony zdrowia. W tym procesie zarząd spółki posiada szeroką autonomię i odpowiedzialność w podejmowaniu decyzji dotyczących zarządzania i jej rozwoju. Przekształcenie otworzy także możliwość podjęcia współpracy z Gminą Miasta Sopotu w zakresie wspólnej realizacji i utrzymania planowanego Centrum Geriatrii w Sopocie.

Szpital Reumatologiczny w Sopocie uratowany! Znajdzie się w sieci szpitali
Protest w obronie Szpitala Reumatologicznego w Sopocie [ZDJĘCIA, WIDEO]
- Przypomnijmy, że dokonane dotychczas procesy przekształceniowe podmiotów szpitalnych w województwie pomorskim zostały pozytywnie ocenione przez organy kontrolne (Ministerstwo Zdrowia, Najwyższa Izba Kontroli). Ponadto proces konsolidacji i przekształceń pomorskich podmiotów leczniczych jest często wskazywany w Polsce jako wzorcowy. Kilkuletnia praktyka w prowadzeniu podmiotów leczniczych w formie spółek kapitałowych pozwala na stwierdzenie, że te uniwersalne przesłanki przekształcenia będą miały zastosowanie także w przypadku Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego w Sopocie – dodaje Paweł Orłowski.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krol KiK

Baranku Bozy,
ktory gladzisz grzechy swiata,
znow tworza kolchozy
jak w czasach Wielkiego Brata.
Ktos projektem pokieruje
wezmie za to kupe kasy.
Ja wam mowie rzesta (H) zbuje
bo znow mamy lotrow czasy.

j
jot

bo nie nadążam za tymi zmianami

+

Myślałem że szpitale w Gdyni nie miały w nazwie-gdyńskie wlaśnie dlatego by można było łączyć je ze szpitalami z calego województwa bez wydawania pieniedzy na nowe logo .Ale jak widzę przeceniłem inteligencję i zmysł ekonomiczny Marszałka

z
zorba

Tuba propagandowa dziala... zwlaszcza pacjenci wco sa zadowoleni z obrotu sprawy.. cale szczescie ze sa juz media w regionie, ktore nie sa papugami urzedow i rozwarzaja za, przeciw a nie klepia jak rzecznik prasowy marszalka czy prezydenta.

Dodaj ogłoszenie