Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest w obronie Szpitala Reumatologicznego w Sopocie [ZDJĘCIA, WIDEO]

MJAN
Protest w obronie szpitala reumatologicznego w Sopocie
Protest w obronie szpitala reumatologicznego w Sopocie Karolina Misztal
Już ponad 3 863 osób podpisało petycję wzywającą do ocalenia reumatologii na Pomorzu. W niedzielę przed sopocką placówką zebrali się przedstawiciele samorządów Trójmiasta, politycy, działacze lokalni oraz mieszkańcy, aby zaprotestować przeciwko likwidacji szpitala. W sumie kilkaset osób. Problemem sopockiej reumatologii jest brak wpisania jej w projekt tzw. sieci szpitali, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia.

„Obronimy nasz szpital“, „Nie oddamy reumatologii“ - takie hasła pojawiły się na niedzielnym proteście. Protestujący spotkali się przed zagrożonym likwidacją Wojewódzkim Zespołem Reumatologicznym w Sopocie. Protest miał miejsce podczas dnia otwartego placówki. Na miejscu petycję, która zostanie skierowana do Ministerstwa Zdrowia, podpisało kilkaset osób. Ciągle można ją podpisać w budynku sopockiej reumatologii, w sopockim magistracie bądź online (w niedzielę o godzinie 15.30 było to niemal 3,9 tys. podpisów).

- Poprosiliśmy mieszkańców nie tylko Sopotu, ale i całego Pomorza o podpisanie się pod tą petycją – powiedział Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.- Boimy się, że ten szpital zostanie bez kontraktu albo zostanie przyłączony do innego szpitala. To jest niewyobrażalne, ze ktoś może wpaść na pomysł . Chcemy walczyć o ten szpital, stąd pomysł, żeby mieszkańcy się podpisali, a także stanęli do wspólnego zdjęcia.

Na proteście pojawił się m.in. były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz, wójt gminy Pszczółki Hanna Brejwo, posłowie PO oraz Nowoczesnej.

W petycji czytamy, że według przedłożonego projektu Ministerstwa Zdrowia Wojewódzki Zespół Reumatologiczny im. Dr Jadwigi Titz‐Kosko w Sopocie straci dofinansowanie, a w konsekwencji – przestanie istnieć. Obecnie rocznie hospitalizowanych jest w nim 3 500 osób, w tym 1000 dzieci, a liczba pacjentów ambulatoryjnych to ponad 22 000. Wraz z likwidacją szpitala w Sopocie przepadnie także projekt budowy oddziału geriatrycznego, który miał leczyć pacjentów z całego województwa.

- Podpisaliśmy już listę w obronię szpitala. To najwspanialsze szpital, są tu najlepsi lekarze i rehabilitanci. Balneologia to dla mnie najlepsze zabiegi. Panuje tu taka atmosfera jak w dobrym sanatorium. Korzystają z tego tysiące ludzi – mówi Regina Cichosz, która przyszła na protest.

- Nie wolno niszczyć tego, co zostało wybudowane przez naszych dziadków, tak nie można, nie zgadzamy się na to – dodaje jej mąż Włodzimierz.

Dzień Otwarty Sopockiej Reumatologii. Zbierają podpisy pod petycją w obronie szpitala

W niedzielnym proteście wzięli udział m.in. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, Małgorzata Chmiel, Adam Korol, Marek Biernacki, Bartosz Arłukowicz, Jan Kozłowski, Ewa Lieder, Grzegorz Furgo.

Obrońcy szpitala w Sopocie wzywają Ministra Zdrowia do zmiany zapisów projektu ustawy, włączenia do sieci szpitali i gwarancji finansowania Zespołu Reumatologicznego im. dr J. Titz‐Kosko w Sopocie.

(wideo: Karolina Misztal)

PETYCJA: Wzywamy do ocalenia reumatologii na Pomorzu i uratowania projektu geriatrii

Szpital Reumatologiczny w Sopocie bez finansowania?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki