Tour de France: Michał Kwiatkowski uciekał, ale dał się dogonić. Triumf Joaquima Rodrigueza

Michał Kwiatkowski wygrał górską premię podczas 12. etapu wyścigu Tour de France, ale ostatecznie sklasyfikowany został na 27. miejscu. Najszybszy na trasie z Lannemezan do Plateau de Beille był Hiszpan Joaquim Rodriguez.

To był kolejny bardzo trudny etap słynnego wyścigu Tour de France. Cała trasa liczyła 195 kilometrów. Jeszcze na 10 kilometrów przed metą natomiast polscy fani kolarstwa mieli nadzieje na to, że po zwycięstwo sięgnąć może Michał Kwiatkowski, czyli mistrz świata w kolarstwie szosowym. Niestety, w końcowych fragmentach etapu Polak opadł z sił, choć do samego końca walczył bardzo ambitnie.

Początkowo Kwiatkowski zaczął uciekać wraz z grupą 21 innych kolarzy. Na niespełna 80 kilometrów przed metą, grupa ta zmniejszyła się do trzech zawodników. Wśród nich był również Polak. Przewaga Kwiatkowskiego, Georga Preidlera i Sepa Vanmarcke w pewnym momencie sięgnęła nawet 13 minut! Na 13 kilometrów przed metą polski zawodnik został jednak samotnym uciekinierem. Nikt nie był w stanie mu już pomóc. Niestety, choć robił on, co tylko mógł, na siedem kilometrów do końca etapu dopadł go Joaquim Rodriguez, a później także Duńczyk Jakob Fuglsang. Ostatecznie Kwiatkowski musiał zadowolić się 27. miejscem.

Tour de France: Rafał Majka wygrał 11. etap! Świetna jazda Polaka w górach!

Polski kolarz otrzymał też na mecie nagrodę dla najbardziej walecznego zawodnika 12. etapu TdF.

Na 41. miejscu sklasyfikowany został natomiast zwycięzca 11. etapu Tour de France, Rafał Majka. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał natomiast Brytyjczyk Chrostopher Froome. Najlepszy z Polaków, Rafał Majka jest 41., a Michał Kwiatkowski zajmuje 60. lokatę.

Wyniki 12. etapu Tour de France:
1. RODRIGUEZ OLIVER Joachim(TEAM KATUSHA) - 5h 40' 14''
2. FUGLSANG Jakob(ASTANA PRO TEAM) - 5h 41' 26'' (+1' 12'')
3. BARDET Romain(AG2R LA MONDIALE) - 5h 42' 03'' (+1' 49'')
4. IZAGIRRE INSAUSTI Gorka(MOVISTAR TEAM) - 5h 44' 48'' (+4' 34'')
5. MEINTJES Louis(MTN-QHUBEKA) - 5h 44' 52'' (+ 4' 38'')
6. BARTA Jan(BORA-ARGON 18) - 5h 46' 01'' (+5' 47'')
7. SICARD Romain(TEAM EUROPCAR) - 5h 46' 17'' (+6' 03'')
8. CHEREL Mikael(AG2R LA MONDIALE) - 5h 46' 42'' (+6' 28'')
9. VALVERDE BELMONTE Alejandro(MOVISTAR TEAM) - 5h 47' 00'' (+6' 46'')
10. FROOME Christopher(TEAM SKY) - 5h 47' 01'' (+6' 47'')
...
27. KWIATKOWSKI Michał(ETIXX-QUICK STEP)- 5h 51' 49'' (+11' 35'')
41. MAJKA Rafał(TINKOFF-SAXO) - 5h 57' 16''(+17' 02'')

Świetny Kwiatkowski nie zdołał dowieźć zwycięstwa do mety. "Pokazał, że umie podjeżdżać pod góry"