TOP Produkt Pomorskie. Sopockie domy sąsiedzkie zgłosozne do plebiscytu

Redakcja
Jurek Bartkowski/Fotobank.PL/UMS
Udostępnij:
Sopockie domy sąsiedzkie nastawione są na różnorodność osób i działań, pozwalają mieszkańcom „okolicy” się poznać, tworzą przestrzeń do integracji, nauki, wzajemnej pomocy. W pierwszej połowie 2014 w ramach rozpoczęcia prac przez Miasto Sopot nad budową „Sopockiego programu strategicznego na rzecz seniorów do 2020 roku” przeprowadzone były konsultacje z osobami starszymi na temat ich społecznych potrzeb. Seniorzy zgłaszali potrzebę miejsc, w których mogliby spędzać czas „w duchu integracji międzypokoleniowej”.

I tak w trzech punktach miasta powstały domy sąsiedzkie, z czego jeden z nich - Dom Sąsiedzki Centrum - ma dwie filie. Jedna z nich znajduje się w Dworku Sierakowskich, druga w „Dwóch Zmianach”. Pozostałe dwa domy sąsiedzkie to Dom Sąsiedzki Koc i książka przy filii biblioteki nr 5, a drugi - to Dom Sąsiedzki „Broadway” na Brodwinie.
 
Domy sąsiedzkie są miejscami kształtującymi lokalne społeczności, zbierającymi dobre praktyki, integrującymi mieszkańców i uruchamiającymi ich potencjał w bezpośrednich działaniach. Nastawione są na różnorodność osób i działań, pozwalają mieszkańcom „okolicy” się poznać, tworzą przestrzeń do integracji, nauki, wzajemnej pomocy. Aktywizują sopocian i wzmacniają lokalny kapitał społeczny poprzez uruchomienie. Domy sąsiedzkie prowadzone w centrum i na sopockich osiedlach oferują zajęcia grupowe tematyczne (artystyczne, informatyczne, fotograficzne, techniczne), poradnictwo obywatelskie oraz wspólną przestrzeń dla inicjatyw oddolnych.
 
Idea powołania domów sąsiedzkich i sposób ich funkcjonowania oparty jest na doświadczeniach brytyjskich, niemieckich i holenderskich – community centers, które w początkowej fazie otwierały się w ubogich dzielnicach lub zepchniętych na margines miasta, by wyrównywać szanse społeczne. Obecnie domy sąsiedzkie funkcjonują już w szerszych obszarach. Są miejscami kształtującymi lokalne społeczności, zbierającymi dobre praktyki, integrującymi mieszkańców i uruchamiającymi ich potencjał w bezpośrednich działaniach.To projekt mający na celu aktywizację społeczności lokalnej Sopotu i wzmacnianie lokalnego kapitału społecznego poprzez uruchomienie i prowadzenie domów sąsiedzkich na sopockich osiedlach, oferujących zajęcia grupowe tematyczne (artystyczne, informatyczne, fotograficzne, techniczne), poradnictwo obywatelskie oraz wspólną przestrzeń dla inicjatyw oddolnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie