TOP PRODUKT 2015 | Nominacja nr 13: Fontanna przy ul. Heweliusza

dm
Znajduje się tuż przy Wielkim Młynie. Działa od sierpnia 2014 roku. To wspólna inicjatywa Miasta Gdańska oraz Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej sp. z o.o. (GIWK).

Nowoczesna fontanna powstała w celu upamiętnienia prac związanych z budową i modernizacją infrastruktury wodno-ściekowej przeprowadzonych w Gdańsku w latach 2006-2012, w ramach Gdańskiego projektu wodno- ściekowego.

Wygląd nowej fontanny to efekt konkursu dla architektów i projektantów zorganizowanego przez GIWK w 2012 roku. Autorem zwycięskiego projektu jest gdański architekt - Roland Kwaśny. W swojej formie fontanna nawiązuje do kaskad wodnych tworzonych przy Wielkim Młynie przez kanał Raduni. Posługuje się także elementami architektonicznymi w postaci okręgów tworzonych przez elementy rur, nawiązując w ten sposób do inwestycji, jaką upamiętnia. Ponadto jako pierwsza w Polsce wykorzystuje system cienkiego lustra wody, w którym odbijają się elementy architektury, drzewa i obrazy na niebie. Plastycznie fontannę urozmaicają także różnorodne wodotryski oraz wielobarwna iluminacja. Fontanna posiada również w ekran dotykowy wyposażony w aplikacje o charakterze informacyjnym oraz edukacyjnym.

Gdańska Infrastruktura Wodociagowo- Kanalizacyjna sp. z .o.o.
ul. Kartuska 20
80-122 Gdańsk
www.giwk.pl

Wideo