MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To unikalny ruch chóralny w skali całej Polski

Joanna Kielas
Rada Kaszubskich Chórów działa już dwunasty rok. Ten obecny jest wyjątkowy pod względem liczby podejmowanych przedsięwzięć

Rada, działająca od roku 2004, łączy w działaniu zespoły śpiewacze z powiatów: kartuskiego, wejherowskiego i puckiego. Głównym celem chórów zrzeszonych w Radzie Chórów Kaszubskich jest propagowanie śpiewu w języku kaszubskim.

- Nie nawiązujemy swoją pracą do żadnych wcześniejszych działań w historii - mówi prezes rady, Tomasz Fopke. - Jest to autentyczny, nowy, kaszubski ruch chóralny. Swój cel realizujemy poprzez świadectwo śpiewu w języku kaszubskim, wydawanie kolejnych płyt i śpiewników, a także poprzez wspólną manifestację kulturalno-religijną podczas odpustów na Świętych Górach Wejherowskich.

Ten rok jest wyjątkowo pracowity, połączone chóry uświetniają aż trzy odpusty: za nami dwa na Kalwarii Wejherowskiej, przed nami lipcowy w Sianowie.

- Wpierw ustalamy repertuar, który przesyłany jest do chórów drogą mailową - mówi prezes Fopke. - Przygotowania czynione są głównie podczas prób poszczególnych chórów. Potem spotykamy się na dwóch wspólnych próbach w Wejherowie, gdzie ustalamy jedną kaszubską wymowę i stosujemy się do zaleceń dyrygenta, który co roku się zmienia. Oczywiście, nasz śpiew nie byłby możliwy podczas tych uroczystości, gdyby nie przychylność kolejnych przełożonych wejherowskich ojców franciszkanów: o. Tyberiusza Nitkiewicza i obecnego, o. Daniela Szustaka.

W Sianowie 17 lipca, na największym kaszubskim odpuście, podczas mszy w 50 rocznicę koronacji Matki Boskiej Sianowskiej na Królową Kaszub chóry zaprezentują pieśni, których teksty wcześniej dzięki „Dziennikowi Bałtyckiemu” trafią do rąk wiernych. Będą to utwory: Swiónowskô Panienka (F. Grucza); Matinko cëdnô (W. Kirkowski, E. Pryczkowski); W sztëczku chleba (W. Frankowska, J. Walkusz); Błogosław młodim (T. Fopke, E. Pryczkowski) oraz Kaszëbskô Królewô (J. Trepczyk).

Ale ten rok to nie tylko odpusty. Chóry mają za sobą jubileusz Morzan, a jesienią spotkają się w Lini na rocznicy Pięciolinii. Z tej okazji wyjdzie książka - monografia im poświęcona. Rada Chórów Kaszubskich organizuje także coroczny Zjazd Śpiewaków Kaszubskich. Następnym gospodarzem imprezy będzie Chór Dzwon Kaszubski z Gdyni i tam, 1 października chóry spotkają się na corocznym, XIV już Zjeździe Kaszubskich Śpiewaków. Spotkanie odbędzie się dzięki zaangażowaniu gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Będzie jak zawsze msza, koncert i spotkanie integracyjne.

Rada Chórów Kaszubskich liczy obecnie 15 członków. To Rumianie z Rumi, Strzelenka z Tuchomia, Morzanie z Pierwoszyna, Towarzystwo Śpiewacze im. Jana Trepczyka z Wejherowa, Pięciolinia z Lini, Harmonia z Żukowa, Kaszubki z Chwaszczyna, Harmonia z Wejherowa, Lutnia z Luzina, Kosakowianie z Kosakowa, Nadolanie z Nadola, Jubileum z Żelistrzewa, Polifonia z Przodkowa, Choranka z Banina i Dzwon Kaszubski z Gdyni.

Chóry RKCH podejmują też inne, wspólne zadania, np. przygotowują większe utwory i wyruszają z nimi na trasy koncertowe. Dobrym tego przykładem jest choćby tournée z Pierwszą Kaszubską Pasją (23 koncerty w latach 2002-2008), Mszą Kaszubską na chór i diabelskie skrzypce (24 koncerty w latach 2008-2009) oraz z łacińskim Requiem Bernarda Stielera z czytanymi fragmentami „Tryptyku Rzymskiego” po kaszubsku (10 koncertów w latach 2015-2016).

Radę reprezentuje i wspólne działania koordynuje prezes Rady Kaszubskich Chórów, którym od momentu jej powołania jest Tomasz Fopke. Zgodnie z regulaminem, kadencja prezesa trwa sześć lat, więc jesienią tego roku odbędą się kolejne wybory.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki