Tłumy turystów na Pomorzu. Kontrolerzy z sanepidu w akcji. Jakie miejsca sprawdzają? Rozmowa z szefem pomorskiego sanepidu

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Dr Maciej Merkisz, szefem pomorskiego sanepidu
Dr Maciej Merkisz, szefem pomorskiego sanepidu Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
"Z mojego punktu widzenia jako pracownika sanepidu wszystko byłoby w porządku, gdybyśmy podczas wakacji ściśle i sumiennie przestrzegali podstawowych i bardzo prostych zasad higieniczno-sanitarnych, takich jak zachowywanie dystansu, noszenie maseczek w zamkniętych pomieszczeniach i dbanie o higienę rąk". Z dr. Maciejem Merkiszem, szefem pomorskiego sanepidu rozmawia Jolanta Gromadzka-Anzelewicz.

Tłumy turystów zjechały tego lata na Pomorze. Odbijamy sobie ubiegłoroczne wakacje stracone z powodu pandemii?
Nie ulega wątpliwości, po przeszło rocznym okresie obostrzeń i ograniczeń, wszyscy pragną wypoczynku i turystycznych atrakcji. Z mojego punktu widzenia jako pracownika Sanepidu wszystko byłoby w porządku, gdybyśmy podczas wakacji ściśle i sumiennie przestrzegali podstawowych i bardzo prostych zasad higieniczno-sanitarnych, takich jak zachowywanie dystansu, noszenie maseczek w zamkniętych pomieszczeniach i dbanie o higienę rąk. Z obserwacji moich oraz osób ze mną współpracujących wynika, że w większości przypadków tak jest. To prawda, gości z głębi kraju mamy mnóstwo. Tylko w lipcu zgłoszono do Sanepidu 3180 turnusów wypoczynku letniego na Pomorzu dla młodzieży oraz 740 turnusów dla dzieci i młodzieży w miejscu zamieszkania. Nie brakuje również turystów dorosłych. Gdzie się nie ruszyć w Trójmieście - tłumy.

Sprawdzacie w jakich warunkach wypoczywają najmłodsi?
W ramach nadzoru Państwowa Inspekcja Sanitarna obejmuje kontrolą różnego rodzaju obiekty, w których wypoczywają i dzieci i młodzież – kolonie w ośrodkach kolonijnych, obozy sportowe, różne formy wypoczynku letniego w miejscu zamieszkania dzieci i młodzieży jak również obozy pod namiotami.

Na czym polegają takie kontrole?
Podczas kontroli dokonujemy oceny stanu sanitarnego pomieszczeń mieszkalnych, bloku żywienia, pomieszczeń higieniczno-sanitarnych oraz pomieszczeń i terenów przeznaczonych do wypoczynku i rekreacji (świetlice, boiska itp.)
Sprawdzamy czy dzieci wypoczywające na obozach, koloniach itd. mają dostęp do urządzeń sanitarnych i ciepłej wody do mycia, oceniamy w jakim są one stanie sanitarno-technicznym są te urządzenia. Kontroli podlegają również warunki zakwaterowania tj. czystość bieżąca pomieszczeń i znajdującego się w nich sprzętu. Analizie podlega ponadto ocena ilości i wielkości pokoi mieszkalnych w stosunku do przebywających w nich uczestników. Ponadto, w związku z pandemią, pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej kontrolują, czy przestrzegane są wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży.

Co wykazały te kontrole i ile ich było? Jakie konkretnie uchybienia i nieprawidłowości wychwyciliście?

Do 31 lipca 2021 roku kontrolą objęto 593 turnusy, w tym 188 turnusów w obiektach hotelowych lub w innych obiektach w których świadczone są usługi hotelarskie, 65 turnusów w obiektach używanych okazjonalnie do wypoczynku, 95 obozów pod namiotami oraz 245 form wypoczynku w miejscu zamieszkania. W analizowanym okresie przeprowadzono 18 kontroli interwencyjnych, z czego podczas 8 kontroli potwierdzono zgłaszane zarzuty. W wyniku przeprowadzonych kontroli na 20 turnusach stwierdzono uchybienia i nieprawidłowości, m. in. w obszarze działalności pionu higieny żywności i żywienia (13), braku odpowiednich warunków sanitarno-higienicznych pokoi mieszkalnych wraz z ich wyposażeniem (8), pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, przekroczenia limitu miejsc, braku porządku w magazynie bielizny czystej (1) oraz braku aktualnej dokumentacji zdrowotnej personelu (3). Kilka osób objęliśmy kwarantanną.

Z jakiego powodu?
Jedno z dzieci z obozu harcerskiego pod namiotami w Karwieńskich Błotach trafiło do Szpitala w Wejherowie ze złamaniem kończyny dolnej. Rutynowo, przeprowadzono test w kierunku SARS-COV-2 i jego wynik okazał się dodatni. Dziecko zostało hospitalizowane, kwarantanną objęto 6 osób, które miały z nim kontakt (5 uczestników, 1 opiekun). Osoby, na które została nałożona kwarantanna zostały przewiezione do swoich do domów. W związku z otrzymaniem dwóch ujemnych wyników w kierunku SARS-COV-2 i braku objawów chorobowych na wniosek lekarza ze szpitala u hospitalizowanego dziecka skrócono izolację.

Fakty i mity na temat koronawirusa z Wuhan znajdziecie w naszej galerii. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Jak przenosi się koronawirus? Raport WHO potwierdza fakty i ...

Winni zaniedbań zostali ukarani?
W związku ze stwierdzonymi uchybieniami nałożono 19 mandatów karnych na osoby odpowiedzialne za utrzymanie właściwego stanu i warunków sanitarnych na turnusach. Najwięcej mandatów wystawiono za niewłaściwy stan sanitarno-higieniczny pomieszczeń bloku żywienia (11 mandatów). Ponadto nałożono 7 mandatów za niewłaściwe warunki zakwaterowania oraz 1 mandat za brak porządku w magazynie bielizny czystej. Wysokość mandatów wynosiła od 100 do 500 zł w zależności od przewinienia.

Kiedyś problemem była Salmonella, dziś już chyba takie zatrucia się nie zdarzają?
Ogólnie bakterie z grupy Salmonella są nadal stosunkowo częstą przyczyną zakażeń pokarmowych, dotyczy to jednak głównie małych ognisk rodzinnych. Do zakażenia Salmonellą dochodzi najczęściej wskutek nieprawidłowego przechowywania żywności lub z powodu braku higieny podczas przygotowywania posiłków. W ostatnich latach, ilość zachorowań spowodowanych tą bakterią utrzymuje się na zbliżonym poziomie. W roku 2019 zarejestrowano 355 salmonellozowych zakażeń, w 2020 roku 386 przypadków, w bieżącym roku, do końca lipca 2021 r zostało zarejestrowanych 275 zachorowań. Obserwujemy, że najwięcej przypadków salmonelloz jelitowych pojawia się w II kwartale roku, czyli w miesiącach wakacyjnych. Jeżeli chodzi ściśle o zachorowania uczestników zorganizowanych letnich form wypoczynku to w 2019 r. zakażenia bakteriami Salmonella zostały stwierdzone tylko w jednym ognisku osób przebywających na wczasach, natomiast w 2020 r i w tym roku nie było zachorowań o takiej etiologii.

Punktów gastronomicznych na samym Jarmarku Dominikańskim było mnóstwo? Czy one również podlegały Waszej kontroli?
Od 24 lipca do 1 sierpnia przeprowadzono 92 kontrole, od 2 sierpnia do 8 sierpnia - 43 kontrole. Kontrole przeprowadzane były w różnych godzinach w ciągu dnia, również po południu, w soboty i w niedziele. W tym roku nie wpłynęły do naszych organów żadne skargi konsumentów dotyczące punktów gastronomicznych działających na Jarmarku Dominikańskim.

Za tymi, bardzo licznymi kontrolami, dzięki którym – bez obaw o własne zdrowie możemy zjeść rybkę np. w lokalu przy plaży – stoi armia anonimowych pracowników Sanepidu. Ilu z nich „obsłużyło” te tysiące kontroli na Pomorzu?
Od początku wakacji 223 przedstawicieli powiatowych inspektorów sanitarnych z terenu całego województwa przeprowadziło w sumie ponad 3300 kontroli sprawdzając warunki sanitarne w ja-kich wypoczywają młodzi ludzie w różnych miejscowościach na Pomorzu. Szczególnym nadzorem sanitarnym objęty był, jak co roku, trwający trzy tygodnie Jarmark Świętego Dominika. W 182 kontrolach sanitarnych związanych z tym wydarzeniem handlowo-kulturalnym wzięło udział 15 pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

W jednym z ostatnich wywiadów główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka zgodził się z opinią swojego poprzednika Jarosława Pinkasa, który twierdził, że Państwowa Inspekcja Sanitarna od lat była instytucją zapomnianą przez wszystkich i niedoinwestowaną a jej pracownicy pracują ekstremalnie ciężko za wynagrodzenie nieprzystające do obowiązków i odpowiedzialności. Czy się Pan z tą tezą zgadza?
To prawda, że pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej od samego początku pandemii przez 7 dni w tygodniu i niemalże 24 godziny na dobę z poświęceniem wykonują wszystkie tzw. działania przeciwepidemiczne. Wprowadzane aktualnie zmiany organizacyjno-prawne oraz nowe rozwiązania informatyczne i wyposażenie techniczne przyczyniają się do optymalizacji pracy. A zapowiedź podwyżki wynagrodzeń dla pracowników sanepidu zawsze cieszy.

Coraz częściej mówi się o centralizacji sanepidu. Przed pandemią i na początku każda jednostka inspekcji sanitarnej była niejako oddzielną instytucją. Stacje powiatowe podlegały starostom, wojewódzkie wojewodom, a Główny Inspektorat Sanitarny jedynie nadzorował ich prace. COVID-19 pokazał, że takie rozwiązanie nie jest skuteczne. Praca inspekcji musi być zarządzana odgórnie, jej funkcjonowanie musi być koordynowane, a niektóre działania muszą być ukierunkowane, kontrolowane i zarządzane centralnie.
W pełni zgadzam się ze słowami pana ministra Krzysztofa Saczki w kwestii wagi skoordynowanych działań i zarządzania odgórnego, szczególnie w sytuacjach kryzysowych.

Gdzie zarażamy się koronawirusem?Naukowcy z Uniwersytetu  Stanforda i Uniwersytetu w Northwestern na podstawie analizy przemieszczania się niemal 100 mln ludzi poprzez dane zamieszczone w telefonach komórkowych ustalili, że najczęściej do zakażeń dochodzi w trzech miejscach, gdzie trudno o zachownie dystansu, a rozprzestrzenianie się koronawirusa wydzielanego przez aerozole przez zakażonego jest ułatwione.SPRAWDŹ KOLEJNE MIEJSCA, W KTÓRYCH ZARAŻAMY SIE KORONAWIRUSEMZobacz kolejne miejsca. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Gdzie zarażamy się koronawirusem? Naukowcy wskazali miejsca ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie