Mateusz Pietras
Słoweniec Tadej Mohorić zwycięzcą 80. edycji TdP
Słoweniec Tadej Mohorić zwycięzcą 80. edycji TdP PAP/ZBIGNIEW MEISSNER
Słoweniec Matej Mohorić (Bahrain-Victorious) wygrał jubileuszowy 80. Tour de Pologne. Najlepszy okazał się również w klasyfikacji punktowej. Ósmy etap z metą na krakowskich Błoniach zwyciężył pierwszy lider tegorocznego Touru Belg Tim Merlier (Soudal Quick-Step). Drugim najlepszym zawodnikiem Touru został Joao Almeida (UAE Team Emirates), a na trzeciej pozycji skończył faworyt polskich kibiców Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers). Słoweński triumf o jedną sekundę. Polak stracił siedemnaście sekund.

Więcej informacji wkrótce

Wczorajszy szósty etap zwyciężył włoski Mattia Cattaneo ( Soudal Quick-Step). Kolarz okazał się najlepszy na górskiej trasie z metą w Katowicach. Czwartkowy etap spowodował, iż przed ostatnim etapem 80. edycji Tour de Pologne Matej Mohorić dzierżył żółtą koszulkę lidera wspólnie z Joao Almeidą (UAE Team Emirates). Trzecie miejsce ze stratą czternastu sekund zajmował Michał Kwiatkowski.

Matej Mohorić kontra Joao Almieida

Zwieńczeniem rywalizacji kolarzy na 80. Tour de Pologne był etap na trasie Zabrze-Kraków liczącej 166,6 km. Do samego końca kibice zgromadzeni mogli podziwiać walkę o miano najszybszego kolarza wyścigu Dookoła Polski. Trzy etapowe premie zwyciężył Mohorić, natomiast dwie padły łupem Portugalczyka Almeidy. Ostatecznie to Słoweniec mógł cieszyć się z pierwszego triumfu w karierze. Triumfator jeżdżący w Bahrain-Victorous po siedmiu etapach polskiego Toru wyprzedził trzeciego zawodnika Giro d'Italia Almeidę o jedną sekundę.

Słoweniec na pozycji lidera znajdował się od trzeciego etapu. Zwyciężył jeden etap, a trzykrotnie meldował się na stopniu podium.

Trzecie miejsce dla triumfatora TdP z 2018 roku Michała Kwiatkowskiego. Polak do lidera stracił siedemnaście sekund.

Pierwszy i ostatni etap dla Tima Merliera

Najszybszym zawodnikiem okazał się Tim Merlier (Soudal Quick Step), który najlepiej wytrzymał trudy etapy i pierwszy przeciął linie mety znajdującej się na krakowskich Błoniach. Na finiszu wyprzedził Holendra Arvida de Kleijna (Tudor Pro Cycling) i Kolumbijczyka Fernando Gavirię (Movistar).