Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Test szóstoklasisty 2016. Język polski - jakich błędów unikać? [ARKUSZE]

AMiZ
Testy sprawdzające wiedzę rozwiązuj razem z dzieckiem. Omawiajcie zadania. Rola rodzica na tym etapie edukacji jest istotna
Testy sprawdzające wiedzę rozwiązuj razem z dzieckiem. Omawiajcie zadania. Rola rodzica na tym etapie edukacji jest istotna cke.edu.pl
Uczniowie podstawówek przystąpią do testu szóstoklasisty 2016 już 5 kwietnia. Jak się przygotować do egzaminu w szóstej klasie podstawówki? Zobacz jak nauczyciele omawiają najtrudniejsze pytania ze sprawdzianu szóstoklasisty 2015. Z zadaniami z ojczystego języka zwykle uczniowie szóstych klas nieźle sobie radzą. W ubiegłym roku zdarzały się jednak problemy.

TEST SZÓSTOKLASISTY. JĘZYK POLSKI

Test szóstoklasisty 2016. Język polski - jakich błędów unikać? [ZOBACZ ARKUSZE]

Test szóstoklasisty 2016. Matematyka - jakich błędów unikać? [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

Zarówno nauczyciele, jak i nasi eksperci omawiający zestawy zadań są zgodni i przypominają o jednym - trochę więcej uwagi!

Uważnie czytaj

- Niestety, często dzieci nie czytają dokładnie poleceń, a wystarczy zrobić to raz, ale uważnie. Dzięki temu łatwiej będzie odpowiedzieć na pięć pierwszych pytań z arkusza, które sprawdzają umiejętność czytania ze zrozumieniem tekstu popularnonaukowego - mówi Teresa Jaszewska, nauczyciel języka polskiego.

Z kolei Teresa Renk, polonistka i redaktor merytoryczny w Gdańskim Wydawnictwie Oświatowym, podpowiada, aby rodzic w codziennej rozmowie z dzieckiem nie zadowalał się jego lakonicznymi wypowiedziami, lecz pytał: Skąd to wiesz? Jak na to wpadłeś? Zgadzasz się z tym?

Sprawdzian szóstoklasisty 2016. Jak się przygotować?[/b]

- Taka forma rozmowy to początek konfrontacji, które potem uczeń będzie musiał sam prowadzić, pracując z tekstem - podkreśla.

Ale kłopoty sprawiało w ubiegłym roku również pozornie łatwe pytanie 6.

- Uczniowie mylą się przy określaniu przypadku. Jeśli na pierwszy rzut oka oceniają, że to mianownik, nie patrzą już na kontekst i funkcję rzeczownika - mówi Teresa Jaszewska. - A wystarczy, by zadali podstawowe pytania służące właśnie do określania przypadku.

Nauczycielka podpowiada, by dzieci w takich zadaniach jak 9 nie zakładały, że nie może być dwóch odpowiedzi „fałsz” albo dwóch „prawda”. - To się naprawdę może zdarzyć. Trzeba więc się wczytać w tekst, a nie szacować.

Poloniści radzą też, że gdy w zadaniu trzeba wybrać odpowiedź spośród kilku podanych (tak jak w pytaniu 11), najlepiej skorzystać z metody eliminacji.

- Nawet jeśli uczeń nie wie, niech najpierw skreśla te, które najbardziej nie pasują. Zostanie poprawna - mówi Teresa Jaszewska.

TEST SZÓSTOKLASISTY 2016 - 5 KWIETNIA

Daj sobie czas na pisanie

Bywa, że szóstoklasiści mają problemy z tworzeniem dłuższych wypowiedzi, co było konieczne w zadaniu 12 i 13.

- Zadanie 12 okazało się bardzo trudne. Tylko 37 proc. zdających otrzymało za nie maksymalną liczbę punktów - zwraca uwagę redaktor z GWO. - Zwykle uczniowie spodziewają się, że trzeba będzie napisać stale ćwiczone zaproszenie czy ogłoszenie. Tym razem trzeba było napisać wyjaśnienie. Na tego typu zadania nie ma innej rady, jak wymagać od dzieci, by komunikowały się z nami za pomocą pełnych zdań, zamkniętych wypowiedzi - podpowiada.

Nauczyciele przypominają też, że ostatnie zadanie z języka polskiego jest najlepiej punktowane, więc warto zostawić sobie na nie więcej czasu.

- W tym zadaniu sprawdzana jest nie tylko treść, ale i ortografia, interpunkcja oraz dobór słownictwa - mówi Teresa Renk. - Wielu uczniów, tworząc dłuższe formy wypowiedzi, zbyt chętnie korzysta ze słownictwa kolokwialnego. Zwracajmy uwagę, że nie powinno się używać słów w rodzaju „facet” czy „wkurzyć się”.

Teresa Jaszewska podpowiada też, by wypowiedź była odpowiednio długa.

- Bez wymaganej objętości traci się punkty za język, ortografię, interpunkcję. Nawet jeśli te są dobre.

TEST SZÓSTOKLASISTY 2016

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki