MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Terminy składania dokumentów do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021. Do kiedy trzeba dostarczyć świadectwo? Harmonogram

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Poznań, 16.07.2019 r.
Poznań, 16.07.2019 r. Fot. Łukasz Gdak / Polska Press
Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało nowe terminy procesu rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021. Co istotne, ze względu na duże znaczenie dat rekrutacji do szkół średnich na przyszły rok szkolny projekt rządowego harmonogramu przekazano do konsultacji społecznej. Uwagi, opinie i zastrzeżenia można przekazywać drogą elektroniczną na adres mailowy [email protected] do 13 maja br. do godz. 12:00.

Poniższy harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych ustalony przez Ministra Edukacji Narodowej został dostosowany do zmienionego terminu tegorocznego egzaminu ósmoklasisty/

Poniższy harmonogram uwzględnia terminy przewidziane na czynności sprawdzające, o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe oraz czynności przewidziane w postępowaniu odwoławczym, o których mowa w art. 158 ust. 6-9 ustawy – Prawo oświatowe.

Termin składania wniosków i dokumentów do szkół ponadpodstawowych

Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami można składać od 15 czerwca 2020 r. do 4 sierpnia 2020 r.. Nie dotyczy to jednak:

  • szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej,
  • oddziału dwujęzycznego,
  • oddziału międzynarodowego,
  • oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej,
  • oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji

Powyższy termin składania dokumentów nie obejmuje także szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, do których wnioski składane będą do dnia poprzedzającego przeprowadzenie w I terminie sprawdzianu kompetencji kierunkowych, predyspozycji językowych czy prób sprawności fizycznej.

W takiej sytuacji dyrektor szkoły określa szczegółowy termin sprawdzianu uzdolnień kierunkowych, sprawdzianu kompetencji językowych, sprawdzianu predyspozycji językowych oraz prób sprawności fizycznej.

WAŻNE! W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wniosek o przyjęcie do szkoły, w tym wymagane załączniki, można składać elektronicznie.

ZOBACZ TAKŻE: Jak liczy się punkty po ukończeniu 8 klasy? Egzamin ósmoklasisty 2020 i rekrutacja do szkół średnich na rok 2020/2021 dla absolwentów SP

Termin składania świadectw i zaświadczeń o wyniku egzaminu

Z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika, że do 4 sierpnia 2020 r. należy złożyć świadectwo ukończenia szkoły oraz o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Co istotne, dokumenty te można dostarczyć w wersji elekronicznej.

Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Kiedy?

12 sierpnia 2020 r. zostaną ogłoszone listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkół ponadpodstawowych.

Ogłoszenie list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych. Data

Z dostępnych informacji wynika, że listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkół zostaną opublikowane 19 sierpnia 2020 r.

WAŻNE! W okresie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty listy z wynikami postępowania rekrutacyjnego zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, a także przyjętych i nieprzyjętych mogą zostać opublikowane na stronach internetowych szkół.

Dodatkowe terminy składania dokumentów do szkół

Z informacji udostępnionych na stronie rządowej wynika, że w terminie od 13 do 18 sierpnia 2020 roku rodzice dziecka zakwalifikowanego do szkoły są zobowiązani doręczyć oryginał świadectwa ukończenia szkoły i zaświadczenia o wynikach egzaminu, tylko wtedy, gdy nie uczynili tego w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej w terminie do 4 sierpnia br.

W przypadku szkoły zawodowej - w powyższym terminie trzeba dostarczyć również zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio: orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.

W sytuacji braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, opiekun kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 18 sierpnia 2020 r. do godz. 15.00, wskazując na przyczynę niedotrzymania terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 25 września 2020 r.

WAŻNE! Niezłożenie do 25 września 2020 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontunuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty.

Brak rekrutacji uzupełniającej

Jedną z istotniejszych informacji jest wiadomość mówiąca o tym, że w postępowaniu rekrutacyjnych do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 odstąpiono od przeprowadzania postępowania uzupełniającego. Decyzja ta podyktowana jest brakiem możliwości przeprowadzenia tego postępowania z zachowaniem terminu ustawowego, tj. do końca sierpnia roku poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne.

Co z osobami, które nie zostały przyjęte do szkoły?

Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2020/2021, będą przyjmowani do tych szkół na podstawie decyzji dyrektora placówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki