Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Temperatura w oceanach wciąż bije rekordy ciepła. Naukowcy są zaniepokojeni

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Temperatura oceanów od roku wciąż bije rekordy. Budzi to obawy różnych instytucji. Ich przedstawiciele badają, czy te temperatury nie niosą negatywnych konsekwencji dla życia morskiego oraz nasilenia ekstremalnych zjawisk pogodowych. Obawy zostały opublikowane przez Narodową Agencję Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA) oraz Uniwersytet Maine.

Spis treści

Oceany cierpią z powodu zwiększającej się temperatury. Czy winny jest człowiek?
Oceany cierpią z powodu zwiększającej się temperatury. Czy winny jest człowiek? Wikimedia Commons/Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0

Człowiek winny globalnemu ociepleniu. Oceany cały czas cierpią

W raporcie przygotowanym przez Narodową Agencję Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA) oraz Uniwersytet Maine ustalono, że od połowy marca 2023 roku, temperatura powierzchni oceanów codziennie przewyższała wcześniejszy rekord dzienny dla danej daty. Temperatura wody w 2023 roku była wyższa średnio o 0,25 stopnia Celsjusza. Oceanograf z NOAA Gregory C. Johnson powiedział CNN, że w ciągu roku osiągnięto skok temperatury, który odpowiada wzrostowi, jak powinien być odnotowany w ciągu dwóch dekad. Naukowcy oceniają, że winę ponosi globalne ocieplenie, spowodowane przez człowieka.

Działanie ludzi składa się na naturalne zjawisko atmosferyczne El Nino, które polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej. Taki wzrost może zwiększać siłę huraganów i innych ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym fale skrajnego upału oraz ulewne deszcze.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Wielka Rafa Koralowa cierpi. Blaknie już siódmy raz

Wzrost temperatury oceanów ma odbijać się na stanie raf koralowych. Australia ogłosiła, że Wielka Rafa Koralowa przechodzi już siódme masowe blaknięcie. Dochodzi wtedy do tego, że koral z powodu gorąca uwalnia glony, którymi się żywi, a jeśli woda długo pozostaje gorąca, to taki koral umiera,

Im cieplejszy jest ocean, tym bardziej rośnie ilość dostępnej energii, która może wywoływać burze – powiedziała oceanograf z organizacji non-profit Mercator Ocean International we Francji Karina von Schuckmann.

Wysokie temperatury odnotowano m.in. na północnym Atlantyku. Ma on kluczowe znaczenie dla powstawania huraganów. Jak się okazuje, około 90 proc. światowego nadmiaru ciepła powstającego przy spalaniu paliw kopalnych magazynowane jest w oceanach.

Naturalne zmienne klimatyczne nadal będą powodować fluktuację temperatur wody w oceanach, ale w długiej perspektywie powinniśmy spodziewać się dalszych rekordów tak długo, jak koncentracja gazów cieplarnianych w atmosferze będzie rosnąć – podsumowała von Schuckmann.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Temperatura w oceanach wciąż bije rekordy ciepła. Naukowcy są zaniepokojeni - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki