Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teleporady dla wcześniaków? W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym powstają filmy instruktażowe pomagające rodzicom w pielęgnacji niemowląt

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Sylwia Mierzewska/UCK
Ze względu na panującą epidemię większość placówek medycznych utrzymuje zaostrzone zasady przyjęć pacjentów i funkcjonowania poradnictwa. Taka sytuacja ma miejsce również na Oddziale Neonatologii UCK w Gdańsku, gdzie zwykle rodzice wcześniaków podczas odwiedzin uczyli się w jaki sposób postępować i ćwiczyć z maluchami. W nowej rzeczywistości ośrodek uruchomił szkolenia przy pomocy specjalnych filmików instruktażowych.

Niestety, w przypadku klinik neonatologicznych wprowadzone restrykcje sanitarne oznaczają brak możliwości kontaktu rodzica z leczonym na oddziale wcześniakiem. Taki stan rzeczy jest spowodowany próbą niedopuszczenia do rozwoju ogniska epidemii koronawirusa w placówce, która zajmuje się leczeniem najmłodszych pacjentów.

O ile podczas pobytu w klinice dzieci są pod opieką specjalistów, to po wyjściu ze szpitala to na rodzicach spoczywa częściowo dalszy wysiłek ćwiczeń i pielęgnacji. Dlatego eksperci z Samodzielnego Zespołu Fizjoterapeutów UCK przygotowują specjalne filmiki instruktażowe, które mają wyjaśnić krok po kroku, w jaki sposób postępować z dzieckiem, ćwiczyć i stymulować jego prawidłowy rozwój.

- Razem z ordynator Kliniki Neonatologii dr n. med. Iwoną Domżalską-Popadiuk szukaliśmy wyjścia z tej sytuacji - wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Gierat-Haponiuk z Kliniki Rehabilitacji, koordynator Samodzielnego Zespołu Fizjoterapeutów UCK. - Wiedza, jak układać, jak nosić, jak ćwiczyć, jak pielęgnować noworodka jest szczególnie istotna w kontekście wcześniaków. Utrwalone nieprawidłowe wzorce ruchowe mogą skutkować późniejszymi problemami z chodzeniem, siadaniem.

Indywidualna opieka nad wcześniakami

W przypadku dzieci, które muszą nadrobić niektóre umiejętności psychoruchowe, czas gra często największą rolę. Oczywiście maluchy wkrótce rozpoczynają terapie w Ośrodkach Wczesnej Interwencji, jednak bardzo ważne jest zaangażowanie samych rodziców. Stąd pomysł na opracowanie indywidualnych zajęć, które są tworzone w oparciu o potrzeby każdego dziecka. Przygotowaniem takiego instruktażu pielęgnacyjnego zajęła się mgr Monika Wiercińska, fizjoterapeuta z SZF UCK.

- Ma to na celu kontynuację działań fizjoterapeutycznych prowadzonych podczas pobytu dziecka w klinice w ramach wspierania prawidłowego rozwoju psychoruchowego dziecka. To wiedza, którą rodzice mogą wykorzystać zanim trafią z dzieckiem do ośrodka rehabilitacyjnego - informują przedstawiciele UCK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki