Tęczowy Piątek w szkołach 25 października
- Jest w roku jeden dzień, kiedy tysiące nękanych na co dzień nastolatków LGBT może poczuć się w szkole bezpiecznie. To Tęczowy Piątek! - informuje Kampania Przeciw Homofobii. Akcja ta podzieliła opinię publiczną.
Tęczowy Piątek wspiera ideologię LGBT?
Zdaniem środowisk konserwatywnych szkoła nie może być miejscem wspierania ideologii LGBT. - Tęczowy Piątek rażąco narusza przepisy prawa oświatowego oraz konstytucyjne prawa przysługujące rodzicom - podkreślił adw. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.
Radni PiS przeciwko promowaniu środowisk LGBT przez władze Gdańska. Wiceprezydent Kowalczuk odpowiada

Tęczowy Piątek 2019 w szkołach. Kiedy? Po co jest organizowany Tęczowy Piątek?
25 października 2019 roku to dzień, w którym w szkołach obchodzony będzie Tęczowy Piątek. Organizowany jest on w szkołach przez społeczność. To dzień okazania wsparcia dla osób LGBT (z ang. Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender), które przez swoją odmienność seksualną doświadczają wyzwisk, przemocy i agresji.
Jak będzie obchodzony Tęczowy Piątek?
- W obawie przed szykanami aż 73 proc. uczniów i uczennic LGBT ukrywa swoją orientację w szkole lub na uczelni. - czytamy na stronie Kampania Przeciw Homofobii. - Jedynie 25 proc. wyoutowanych nastolatków LGBT czuje się akceptowane przez matki i tylko 12 proc. przez ojców.
Podczas Tęczowego Piątku wsparcie osobom LGBT można okazać na kilka sposobów:
- przypinając tęczową przypinkę
- organizując lekcję na temat tolerancji i problemów społeczności LGBT
- wieszając plakat informujący o akcji
- organizując warsztaty czy rozmowy z osobami, które mierzą się z problem agresji i nietolerancji
Sprzątanie grobów zamiast "Tęczowego Piątku"
Środowiska konserwatywne są przeciwne akcji. Episkopat krytykuje jej organizację, natomiast MEN 25 października organizuje akcję SzkołaPamięta. Uczniowie wybiorą się na cmentarze, by sprzątać groby.
- Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji.
- Osoby i organizacje, które atakują #TęczowyPiątek w rzeczywistości atakują tysiące nastolatków LGBT, które jedyne, czego pragną, to bezpieczeństwo i akceptacja - informuje Kampania Przeciw Homofobii.
- Nie wiem, co mnie w tym liście kładzie na łopatki najbardziej: to, że nauczyciel jest odpowiedzialny za zbawienie ucznia, to, że orientacja seksualna jest sprzeczna z zamysłem Boga, czy to, że orientację seksualną można swobodnie wybrać. - pisze na swoim profilu na Facebooku Przemek Staroń, Nauczyciel Roku 2018. - Jedno jest dla mnie natomiast pewne. Głupcom należy pozwolić mówić. Dlatego proszę, nie ustawajcie. Wypowiadajcie te swoje fantazje głośno i wyraźnie. A póki co pozdrawia Was ten, który na mocy faktu obchodzi Tęczowy Każdy Dzień Tygodnia
POLECAMY NA STRONIE KOBIET:
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?