reklama

Tęczowy Piątek 2019. Co to za akcja? RPO: edukacja antydyskryminacyjna obowiązkiem szkół. MEN proponuje inną akcję tego dnia [25.10.2019]

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Zaktualizowano 

Wideo

Źródło: TVN 24

Zobacz galerię (9 zdjęć)
"Tęczowy Piątek" odbędzie się 25 października 2019 roku w wielu szkołach w całej Polsce. Akcja, według jej organizatora - Kampanii Przeciw Homofobii, ma być wparciem dla dzieci i młodzieży nieheteroseksualnej i ma wzmocnić postawy tolerancji wobec osób LBGT w szkołach. Przedsięwzięcie organizowane jest po raz czwarty i budzi skrajne emocje.

MEN o akcji "Tęczowy Piątek". Co resort proponuje szkołom tego dnia?

Minister edukacji Dariusz Piontkowski zaproponował szkołom, aby właśnie 25 października wzięły udział w akcji "Szkoła pamięta”, poświęconej zmarłym bohaterom. Dyrektorzy, którzy chcieliby zgłosić swoją placówkę w tej akcji, muszą wypełnić ankietę zgłoszeniową w Systemie Informacji Oświatowej. Pojawiły się głosy, że to może być próba monitorowania, które szkoły zaangażowały się w rządowe przedsięwzięcie, a które nie.

Czytaj także

Dyrektorzy szkół otrzymali też listy przesłane przez kuratoria oświaty. Przypomina się w nich, że „wszelkie działania wychowawcze realizowane w różnych formach (akcje, projekty, happeningi, inne), z udziałem uczniów danej szkoły muszą wynikać z programu wychowawczo-profilaktycznego”. Dyrektorzy mają też obowiązek uzyskania zgody rodziców na działalność stowarzyszeń i organizacji na terenie szkoły. Kuratoria wskazują również, że „jeśli rodzice wiedzą o tym, że dziecko w szkole uczestniczy w wydarzeniu niezgodnym z ich wartościami, mają prawo wyrazić swój stanowczy sprzeciw”.

Na ten temat wypowiedział się episkopat. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu bp Marek Mendyk informuje: „Tęczowe piątki w żaden sposób nie pokrywają się z zatwierdzonym przez MEN programem nauczania ogólnego. Rodzice i szkoła nie mogą pozostać bierni wobec tego problemu”.

Biskupi odwołują się do ubiegłorocznego komunikatu Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, który brzmi: „Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ”.

W tym dokumencie biskupi przypominają też, że rodzice mają prawo decydować, kto wchodzi na teren szkoły, z jakim programem wychowawczym. Wskazują, że tzw. „edukatorzy (w przeważającej części) nie posiadają wykształcenia pedagogicznego, a szkoła musi przestrzegać prawa”.

Rzecznik Praw Obywatelskich o "Tęczowym Piątku"

Tymczasem Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, w liście do ministra edukacji napisał, że edukacja antydyskryminacyjna jest obowiązkiem szkół, a przeciwdziałanie akcjom antydyskryminacyjnym godzi w prawa uczniów.

Tęczowy Piątek w szkołach i nie tylko! Jak ma wyglądać akcja?

Organizatorzy ogólnopolskiej akcji tłumaczą, że o szczegółowym przebiegu przedsięwzięcia w danej szkole decyduje społeczność szkolna – uczniowie, rodzice i nauczyciele. Podczas Tęczowego Piątku możliwe są więc marsze, konkursy, inscenizacje. Kampania Przeciw Homofobii przypomina, że 73 proc. uczniów nieheteroseksualnych ukrywa swoją orientację. A około 70 proc. z nich padło ofiarą przemocy fizycznej lub psychicznej.

Akcja nie ogranicza się tylko do środowiska szkolnego. Tęczowy Piątek to szeroko zakrojona inicjatywa, a organizatorzy zachęcają do różnych form udziału w niej:

  • nakładka na Facebooku #TęczowyPiątek na zdjęcie profilowe,
  • tweet z hasztagiem #TęczowyPiątek,
  • zdjęcie z wydrukowaną ze strony Kampanii Przeciw Homofobii grafiką z hasztagiem akcji na Instagramie
  • filmik na Instastory, w którym mówisz, dlaczego stoisz po stronie młodzieży

Tęczowy Piątek - stoję po stronie młodzieży

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie